| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego - wybrane zagadnienia

Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego - wybrane zagadnienia

Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego procedura staje się bardziej „ustna”. Zmianie uległ też sposób koncentracji materiału procesowego.

a) nie zgłosiła twierdzeń i dowodów wcześniej bez swojej winy,

b) uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy,

c) wystąpią inne wyjątkowe okoliczności.

Z tego wynika jedna bardzo ważna rzecz, że wraz z wejściem w życie owej nowelizacji postępowanie cywilne stanie się bardziej „ustne”. Bo skoro sąd ma prawo decydowania w toku sprawy kiedy i kto będzie mógł złożyć pismo przygotowawcze pod rygorem jego zwrotu w przypadku dowolnego go złożenia, to strona w celu ochrony swoich praw będzie zmuszona większą część swoich twierdzeń przedstawiać na posiedzeniach sądowych.

Jedynie w toku sprawy będzie można składać pisma zawierające wnioski o przeprowadzenie dowodów. Jednak biorąc pod uwagę zapis, że sąd pomija spóźnione dowody, chyba że uprawdopodobni sytuacje wymienione w pkt a-c, to i w tym wypadku postępowałbym ze zwiększoną ostrożnością.

Polecamy serwis: Nowelizacja kpc

Co do pozostałych zmian Kodeksu postępowania cywilnego to wymieniłbym, że obecnie pełnomocnik będzie musiał przy pierwszej czynności procesowej dołączyć odpis pełnomocnictwa dla strony przeciwnej, z wyłączeniem elektronicznego postępowania upominawczego. Ważne, że ta zmiana dotyczy wszystkich osób, które mogą w postępowaniu cywilnym występować w roli pełnomocników. Ponadto ustawodawca wydłużył do dwóch tygodni termin do złożenia sprzeciwu od wyroku zaocznego ale jednocześnie wprowadził w tym zakresie zasadę prekluzji procesowej.  Znacząca zmiana dotyczy również wnoszenia apelacji co znaczy, że teraz jej wniesienie przed upływem terminu bezpośrednio do sądu drugiej instancji uważane jest za wniesienie jej w terminie. Sąd wyższej instancji ma za to obowiązek niezwłocznie przesłać apelację do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. I na koniec wymienię, że w gestii organizacyjno – technicznym prawodawca postanowił ulżyć sędziom i w przypadku składania przyrzeczenia przez świadka zwolnił ich z pozycji stojącej.

Powyższe zmiany obowiązują w stosunku do postępowań wszczętych po dniu wejścia w życie wymienionej na wstępie ustawy z pewnymi jednak wyjątkami, które zasadniczo nie dotyczą zmian tutaj opisywanych. Wyjątkiem jest zmiana dotyczącą wnoszenia apelacji, która znajduje zastosowanie do apelacji wniesionych po dniu 03.05.2012 r. 

Polecamy serwis: W sądzie

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »