| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego - wybrane zagadnienia

Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego - wybrane zagadnienia

Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego procedura staje się bardziej „ustna”. Zmianie uległ też sposób koncentracji materiału procesowego.

a) nie zgłosiła twierdzeń i dowodów wcześniej bez swojej winy,

b) uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy,

c) wystąpią inne wyjątkowe okoliczności.

Z tego wynika jedna bardzo ważna rzecz, że wraz z wejściem w życie owej nowelizacji postępowanie cywilne stanie się bardziej „ustne”. Bo skoro sąd ma prawo decydowania w toku sprawy kiedy i kto będzie mógł złożyć pismo przygotowawcze pod rygorem jego zwrotu w przypadku dowolnego go złożenia, to strona w celu ochrony swoich praw będzie zmuszona większą część swoich twierdzeń przedstawiać na posiedzeniach sądowych.

Jedynie w toku sprawy będzie można składać pisma zawierające wnioski o przeprowadzenie dowodów. Jednak biorąc pod uwagę zapis, że sąd pomija spóźnione dowody, chyba że uprawdopodobni sytuacje wymienione w pkt a-c, to i w tym wypadku postępowałbym ze zwiększoną ostrożnością.

Polecamy serwis: Nowelizacja kpc

Co do pozostałych zmian Kodeksu postępowania cywilnego to wymieniłbym, że obecnie pełnomocnik będzie musiał przy pierwszej czynności procesowej dołączyć odpis pełnomocnictwa dla strony przeciwnej, z wyłączeniem elektronicznego postępowania upominawczego. Ważne, że ta zmiana dotyczy wszystkich osób, które mogą w postępowaniu cywilnym występować w roli pełnomocników. Ponadto ustawodawca wydłużył do dwóch tygodni termin do złożenia sprzeciwu od wyroku zaocznego ale jednocześnie wprowadził w tym zakresie zasadę prekluzji procesowej.  Znacząca zmiana dotyczy również wnoszenia apelacji co znaczy, że teraz jej wniesienie przed upływem terminu bezpośrednio do sądu drugiej instancji uważane jest za wniesienie jej w terminie. Sąd wyższej instancji ma za to obowiązek niezwłocznie przesłać apelację do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. I na koniec wymienię, że w gestii organizacyjno – technicznym prawodawca postanowił ulżyć sędziom i w przypadku składania przyrzeczenia przez świadka zwolnił ich z pozycji stojącej.

Powyższe zmiany obowiązują w stosunku do postępowań wszczętych po dniu wejścia w życie wymienionej na wstępie ustawy z pewnymi jednak wyjątkami, które zasadniczo nie dotyczą zmian tutaj opisywanych. Wyjątkiem jest zmiana dotyczącą wnoszenia apelacji, która znajduje zastosowanie do apelacji wniesionych po dniu 03.05.2012 r. 

Polecamy serwis: W sądzie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK