| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Wymogi pozwu zbiorowego

Wymogi pozwu zbiorowego

W pozwie grupowym należy zawrzeć m.in. oświadczenie członków grupy, jak również wskazać przesłanki, które umożliwiają rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W samej treści pozwu należy również dokonać ujednolicenia roszczeń i ewentualnego podziału na podgrupy.

Podstawowym celem postępowania grupowego jest usprawnienie wymiaru sprawiedliwości, zmniejszenie kosztów oraz ujednolicenie orzecznictwa w tożsamych sprawach. Postępowaniem tym mogą być jednak objęte roszczenia tylko tych osób, które wyrażą na to zgodę.

Warunki pozwu zbiorowego

Co istotne w ramach tej procedury obowiązuje przymus adwokacko – radcowski. Konieczne zatem będzie znalezienie profesjonalnego pełnomocnika, do reprezentowania przed sądem.

Zobacz również: Jak sformułować pozew

Modyfikacji w porównaniu do zwykłego trybu sądowego ulega również treść samego pozwu. Trzeba będzie w nim zawrzeć okoliczności, które uzasadniają dopuszczalność pozwu.

Postępowanie grupowe jest dopuszczalne przy roszczeniach jednego rodzaju, dochodzonych przez co najmniej 10 osób. Roszczenia musza być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Dodatkowo pozwy zbiorowe są możliwe jedynie w sprawach o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, za wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Oprócz przesłanek postępowania wnoszący powództwo reprezentant grupy będzie musiał przedstawić wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym, jak i oświadczenia powoda, iż działa on właśnie w charakterze reprezentanta grupy.

Z dobrowolnością postępowania grupowego wiąże się ponadto obowiązek przedstawienia oświadczeń wszystkich członków grupy o przystąpieniu do postępowania oraz o wyrażeniu zgody co do osoby reprezentanta.

Zobacz również: Jak przebiega postępowanie grupowe

Wymóg ujednolicenia roszczeń

Dodatkowe wymogi będą obowiązywały, jeżeli roszczenie ma charakter pieniężny. W takim przypadku konieczne będzie wskazanie zasad ujednolicenia wysokości roszczeń członków grup i podgrup. Wymaga się również, by wysokość konkretnych roszczenia była określona w stosunku do każdego członka grupy.

Postępowanie grupowe jest prowadzone na rzecz 14 osób, podzielonych na dwie podgrupy. W pierwszej podgrupie żądania ujednolicono do wysokości 20 tys. zł, w drugiej natomiast do wysokości 15 tys. zł.

Kto wytacza powództwo

Tak sformułowane powództwo jest wytaczane przez reprezentanta grupy, który działa w imieniu własnym lecz na rzecz pozostałych członków. Może nim być zarówno członek grupy, jak i powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK