| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Pozew zbiorowy > Pozwy zbiorowe - historia

Pozwy zbiorowe - historia

Chociaż największa popularność pozwów zbiorowych przypada na czasy obecne, to ich ich historia rozpoczyna się już w średniowieczu.

Historia pozwów zbiorowych

Długa tradycja pozwów zbiorowych sięga swymi korzeniami czasów średniowiecza, jednakże rozkwit tego rozwiązania przypada na wiek XVII, w którym to doszło w Anglii do uchwały Ustawy o Pokoju.

Pozew zbiorowy ideą Ustawy o Pokoju

Ustawa o Pokoju pozwalała poszkodowanym wspólnie wstąpić na drogę sądową, na której mogli  dochodzić swych roszczeń. Działanie to było możliwe w wypadku, kiedy szkoda członków grupy występujących z pozwem wynikała ze zdarzeń cechujących się tym samym charakterem. Z początku poszkodowani nie posiadali reprezentantów, toteż wszyscy musieli stawiać się na rozprawach. Osoba reprezentanta została powołana w chwili, gdy wcześniejszy porządek okazał się być defektywnym (trudności nastręczała duża ilość wniosków, potrzeba gromadzenia wielu osób w jednym miejscu, jak również niewielka pojemność sądowych sal).

Niedługo po uchwale Ustawy o Pokoju w Anglii idea pozwów zbiorowych przedostała się do innych części Europy oraz do USA.

Pozwy zbiorowe w USA

Stany Zjednoczone obecnie wiodą prym w ilości napływających do sądów pozwów grupowych. Na przestrzeni ostatnich lat w kraju tym za sprawą wspólnych pozwów przed sądem stanęło wielu rynkowych gigantów, takich m. in. jak producent leku Vioxx, czy też Nintendo. Niejedna z tych głośnych spraw zakończyła się wyrokiem, na mocy którego pozwana korporacja zobligowana została do wypłaty milionowych odszkodowań.

Zobacz również: Pozwy zbiorowe najpopularniejsze w USA

W USA pozew zbiorowy może wystosować dowolna grupa poszkodowanych - niezależnie od tego, czy posiada ona status formalny czy nieformalny. Może to być instytucja, organizacja, jak również fundacja. W skład grupy mogą wchodzić osoby oznaczone z imienia i nazwiska, jak również anonimowe, działające w celu ochrony własnych praw.  

Pozywająca grupa jednak musi charakteryzować się odpowiednią liczebnością - taką, która uniemożliwia uczestnictwo wszystkich poszkodowanych w procesie. Pozew także musi mieć solidną podstawę prawną.

Pozwy zbiorowe w Polsce

Pozwy zbiorowe w Polsce to zjawisko stosunkowo nowe. Ustawa dająca moc prawną temu typowi działania weszła w życie z dniem 19 lipca 2010 r. Dzięki niej poszkodowani mogą się grupować, by wspólnie dochodzić swych roszczeń, co wpływa znacznie na poprawę działania mechanizmu prawnego w kraju. Możliwość wystosowania pozwów zbiorowych to środek ku zapewnieniu konsumentom skutecznej ochrony ich praw.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »