| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Jak wypełnić pozew na formularzu P

Jak wypełnić pozew na formularzu P

Zakres spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym określa art. 505(1) kpc. W sprawach tych pozew wnosi się obligatoryjnie na urzędowym formularzu P

Rubryka 9 Uzasadnienie

W uzasadnieniu powód powinien uzasadnić swoje roszczenie przez przytoczenie okoliczności faktycznych przemawiających za uznaniem powództwa. W uzasadnieniu powinny się również znaleźć argumenty na poparcie wszystkich innych wniosków zgłaszanych przez powoda.

Zobacz również serwis: Sądy

Rubryka 10 Wnioski dowodowe

Należy wskazać jaki dowód zgłasza powód oraz na jaką okoliczność ma być on przeprowadzony. Dowód powinien być szczegółowo określony przez podanie wszystkich danych umożliwiających przeprowadzenie przez sąd tego dowodu. W szczególności chodzi tu o adresy świadków. Okoliczność na jaką ma być przeprowadzany dowód powinna odpowiadać faktom opisanym w uzasadnieniu ze wskazaniem, który z podanych tam faktów ma zostać stwierdzony takim dowodem.

Rubryka 12 Czy powyżej zgłoszono wszystkie dowody?

Powód określa tutaj czy zgłosił wszystkie dowody czy też nie. W przypadku odpowiedzi NIE – należy wypełnić i dołączyć formularz WD. Dowody nie zgłoszone w pozwie lub załączniku WD mogą być w postępowaniu uproszczonym zgłaszane tylko wówczas, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później. 

W formularzu P przewidziano możliwość zgłoszenia do czterech dowodów.

Rubryka 13 Załączniki

Zgodnie z art. 128 kpc do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników. Powód musi więc dołączyć odpisy pozwu na formularzu dla każdego pozwanego i dla sądu oraz odpisy wszystkich dokumentów, które składa razem z pozwem. Jako załączniki należy również wymienić formularz DS i WD – jeśli były wypełniane.

Rubryka 14 Imię i nazwisko

Pozew muszą podpisać wszyscy składający go powodowie. Należy wpisać czytelnie imię i nazwisko i oprócz tego umieścić swój podpis. W orzecznictwie panuje pogląd, że w przypadku wpisywania imienia i nazwiska pismem ręcznym nie ma już obowiązku składania osobno podpisu (bez względu na to czy podpis jest czytelny czy nieczytelny). Bezwzględny obowiązek złożenia podpisu występuje natomiast w przypadku wypełniania formularza pismem maszynowym.

Rubryka 15 Data

Podajemy tu datę wypełnienia formularza. Należy pamiętać, że skutki prawne pozew wywołuje nie od dnia jego wypełnienia, ale od dnia wniesienia

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

POBIERZ WZÓR: Wzór formularza

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK