| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Jak wypełnić pozew na formularzu P

Jak wypełnić pozew na formularzu P

Zakres spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym określa art. 505(1) kpc. W sprawach tych pozew wnosi się obligatoryjnie na urzędowym formularzu P

Rubryka 9 Uzasadnienie

W uzasadnieniu powód powinien uzasadnić swoje roszczenie przez przytoczenie okoliczności faktycznych przemawiających za uznaniem powództwa. W uzasadnieniu powinny się również znaleźć argumenty na poparcie wszystkich innych wniosków zgłaszanych przez powoda.

Zobacz również serwis: Sądy

119,00 złOchrona konsumenta w prawie polskim i Unii Europejskiej

Rubryka 10 Wnioski dowodowe

Należy wskazać jaki dowód zgłasza powód oraz na jaką okoliczność ma być on przeprowadzony. Dowód powinien być szczegółowo określony przez podanie wszystkich danych umożliwiających przeprowadzenie przez sąd tego dowodu. W szczególności chodzi tu o adresy świadków. Okoliczność na jaką ma być przeprowadzany dowód powinna odpowiadać faktom opisanym w uzasadnieniu ze wskazaniem, który z podanych tam faktów ma zostać stwierdzony takim dowodem.

Rubryka 12 Czy powyżej zgłoszono wszystkie dowody?

Powód określa tutaj czy zgłosił wszystkie dowody czy też nie. W przypadku odpowiedzi NIE – należy wypełnić i dołączyć formularz WD. Dowody nie zgłoszone w pozwie lub załączniku WD mogą być w postępowaniu uproszczonym zgłaszane tylko wówczas, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później. 

W formularzu P przewidziano możliwość zgłoszenia do czterech dowodów.

Rubryka 13 Załączniki

Zgodnie z art. 128 kpc do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników. Powód musi więc dołączyć odpisy pozwu na formularzu dla każdego pozwanego i dla sądu oraz odpisy wszystkich dokumentów, które składa razem z pozwem. Jako załączniki należy również wymienić formularz DS i WD – jeśli były wypełniane.

Rubryka 14 Imię i nazwisko

Pozew muszą podpisać wszyscy składający go powodowie. Należy wpisać czytelnie imię i nazwisko i oprócz tego umieścić swój podpis. W orzecznictwie panuje pogląd, że w przypadku wpisywania imienia i nazwiska pismem ręcznym nie ma już obowiązku składania osobno podpisu (bez względu na to czy podpis jest czytelny czy nieczytelny). Bezwzględny obowiązek złożenia podpisu występuje natomiast w przypadku wypełniania formularza pismem maszynowym.

Rubryka 15 Data

Podajemy tu datę wypełnienia formularza. Należy pamiętać, że skutki prawne pozew wywołuje nie od dnia jego wypełnienia, ale od dnia wniesienia

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

POBIERZ WZÓR: Wzór formularza

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ22
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem Infor.pl »