| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania

Zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania

Wierzyciel może również zabezpieczyć swoje prawo jeszcze przed wszczęciem postępowania - a więc przed faktycznym wniesieniem pozwu do sądu.

Zgodnie z art. 747 Kodeksu postępowania cywilnego zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez zarządzenie:

  1. zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;
  2. obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;
  3. ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;
  4. obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;
  5. ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  6. ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.

Sama istota zabezpieczenia roszczenia przed wszczęciem postępowania nie różni się niczym od zabezpieczenia w toku postępowania. Najważniejszą różnicą jaka istnieje pomiędzy postanowieniem zabezpieczającym wydanym przed wszczęciem postępowania, a wydanym w jego toku jest obligatoryjne wyznaczenie przez sąd, w postanowieniu wydanym przed wszczęciem postępowania terminu, w którym sprawa ma być wytoczona pod rygorem upadku zabezpieczenia. Zabezpieczenie nie może również zmierzać do zaspokojenia roszczenia – ma je jedynie zabezpieczać.

Zobacz również serwis: Sądy

Sąd wydając zarządzenie tymczasowe oznaczy przedmiot spraw, sposób i zakres zabezpieczenia. W razie potrzeby można stosować równocześnie kilka sposobów zabezpieczenia. Nie może obejmować jednak rzeczy i praw, które nie podlegają egzekucji. Nie jest również dopuszczalne zabezpieczenie roszczeń przeciwko skarbowi państwa.

Na każde postanowienie w sprawie zarządzenia tymczasowego przysługuje zażalenie.

Dla nieruchomości, które mają urządzoną księgę wieczystą nie można wydać zarządzenia zakazującego zbywania lub obciążania nieruchomości w celu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego. Taki sposób zabezpieczenia jest możliwy jedynie dla nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej. Przy zabezpieczeniu roszczeń niepieniężnych takie ograniczenie nie występuje.

Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla nieruchomości, które mają urządzoną księgę wieczystą nie można wydać zarządzenia zakazującego zbywania lub obciążania nieruchomości w celu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego.
Dla nieruchomości, które mają urządzoną księgę wieczystą nie można wydać zarządzenia zakazującego zbywania lub obciążania nieruchomości w celu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK