| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie.

Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej jest rozpatrywany w ramach postępowania nieprocesowego. Wniosek powinien spełniać takie same warunki jak pozew, z tym, że zamiast pozwanego należy wskazać zainteresowanych w sprawie.

Zobacz: Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.

Sam wniosek powinien oprócz, wyraźne wskazania stron, powinien jeszcze zawierać określone elementy. Treść tego pisma można zatytułować „Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej”. Esencją pisma powinno być sformułowane żądanie, czyli to czego się domagamy.

Księgi wieczyste

Sporządzając wniosek należy również pamiętać o księgach wieczystych. Ustanowienie drogi koniecznej zawsze dotyczy nieruchomości, a w ich przypadku do wniosków dotyczących nieruchomości ujawnionych w KW lub dla których prowadzony jest zbiór dokumentów, należy dołączyć odpis z księgi wieczystej albo zaświadczenie o stanie prawnym, jaki wynika ze zbioru dokumentów (art. 607 Kodeksu postępowania cywilnego).

Wnoszę o ustanowienie drogi koniecznej na nieruchomości będącej własnością …………………, położonej w ……………., KW nr …….. na rzecz właściciela nieruchomości, położonej w ………………………., KW nr …...

Oględziny

Ustanowienie drogi koniecznej powinno być, zgodnie z wymaganiami Kodeksu cywilnego, dokonane z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości pozbawionej dostępu oraz z jak najmniejszym obciążeniem nieruchomości przez które pobiegnie droga konieczna. Takie wymagania oznaczają, iż w większości wypadku przed wydaniem orzeczenia sąd będzie musiał, w asyście biegłego geodety dokonać oględzin nieruchomości.

Zobacz serwis: W sądzie

Wynagrodzenie

W trakcie pisania wniosku należy pamiętać także o tym, że ustanowienie drogi koniecznej odbywa się za stosownym wynagrodzeniem. Warto również w żądaniu pozwu wpisać proponowane wynagrodzenie.

Opłaty i koszty

Wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej powinien być prawidłowo opłacony. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata ta wynosi 200 zł.

Zobacz serwis: Opłaty i koszty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK