| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek

Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek

Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej jest możliwe na wniosek samego zainteresowanego. Z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wystąpić w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia temu terminowi. Jakich formalności należy dopełnić, by skutecznie skorzystać z przywróconego terminu?

Uchybienie terminowi a błędny adres

Wreszcie Pani Ewa powinna podnieść, że korespondencja zawierająca nakaz zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r. wraz z odpisem pozwu, została wysłana na błędny adres, pod którym pozwana nie zamieszkuje od przeszło 20 lat. W tym miejscu pani Ewa powinna wskazać sądowi dane dotyczące jej aktualnego, stałego miejsca zamieszkania wraz z datą od której zamieszkuje pod ww. adresem. Warto powołać na ww. okoliczności dowody w postaci np. zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały, poświadczenia o adresach i okresach zameldowania czy też kopię dowodu osobistego. W świetle powyższego, pani Ewa uprawdopodobni, iż nie mogła zapoznać się z treścią nakazu zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r. oraz pozwu, gdyż korespondencja zawierająca przedmiotowe pisma nie została jej w sposób prawidłowy doręczona tj. na adres jej zamieszkania.

Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Domniemanie doręczenia zastępczego

Domniemanie doręczenia zastępczego, które sąd przyjął w przedstawionym stanie faktycznym powinno zostać obalone. W orzecznictwie i doktrynie prezentowany jest pogląd, iż doręczenie zastępcze może być dokonywane wyłącznie wówczas, gdy strona postępowania rzeczywiście zamieszkuje pod adresem wskazanym jako jej miejsce zamieszkania. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 27 stycznia 1998 r. (zob. III CKN 620/97). Ponadto, warto wskazać na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 1 lipca 1967 r. (zob. III PRN 47/67), zgodnie z którym skutki doręczenia zastępczego nie następują, jeżeli pismo sądowe skierowane zostało przez sąd do pozwanego pod adres nie będący jego adresem zamieszkania. Skuteczność doręczenia zastępczego oparta jest bowiem na założeniu, że adresat mieszka pod wskazanym adresem, a jedynie zachodzi niemożność doręczenia mu pisma.

Uchybienie terminu a brak winy

Wniosek o przywrócenie terminu zostanie oceniony przez sąd jako zasadny, w sytuacji gdy pani Ewa uprawdopodobni, że pomimo staranności – z przyczyny niezależnej od ww. – nie mogła dokonać czynności procesowej (tj. wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty) w terminie. Przytoczone okoliczności faktyczne wskazują, iż pani Ewa uchybiła terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty bez swojej winy. Korespondencja zawierająca nakaz zapłaty i pozew nie została pozwanej w sposób prawidłowy doręczona, stąd nie mogła ona zaznajomić się z jej treścią, a w następstwie wnieść do sądu, w przepisanym terminie, środek zaskarżenia. Bezsprzeczne jest, iż w przedstawionym stanie faktycznym, uchybienie terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, wywołuje ujemne skutki procesowe dla pani Ewy.

Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu pani Ewa powinna złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty! Wymóg ten wynika z treści art. 169 § 3 k.p.c. Wskazany przepis stanowi, iż równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej.

Polecamy serwis: W sądzie

Podstawa prawna:

Art. 169 § 1 - 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r., Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Autorka: Anna Cierpisz – Ligęzowska (adwokat, partner w spółce Ligęzowscy i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK