| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Pozwać przedsiębiorcę, czy jego agenta?

Pozwać przedsiębiorcę, czy jego agenta?

Niedawno zawarłem umowę, z której druga strona się nie wywiązała. Kogo mam pozwać, umowę podpisywałem z agentem, bez udziału przedsiębiorcy?

Jest to jedno z zasadniczych pytań, na które koniecznie trzeba znaleźć odpowiedź jeszcze przed wniesieniem sprawy do sądu. Dlaczego? To kogo wskażemy w pozwie będzie miało decydujące znaczenie dla wyniku sprawy.

Owszem, jeżeli niekiedy można będzie dokonać zmiany po stronie pozwanej (czyli dokonać tzw. podmiotowej zmiany powództwa), ale nie będzie to możliwe zawsze. O ile w zwykłym postępowaniu cywilnym taka sytuacja jest możliwa, o tyle w postępowaniu uproszczonym, na mocy art. 5054 Kodeksu postępowania cywilnego, jest to niedopuszczalne.

W takim przypadku prawidłowość wskazania pozwanego przez powoda w pozwie będzie miała decydujące znaczenie dla oddalenia lub uznania za zasadne roszczenia.

Wskazanie osoby pozwanego jest niezbędnym elementem pozwu.

Zobacz również: Co zrobić gdy pozwano złą osobę

Umowa agencyjna

Taki problem będzie występował zwłaszcza wtedy, gdy zawrzemy umowę z przedsiębiorcą za pośrednictwem działającego na jego rzecz agenta.

Zobacz również serwis: Umowy

Taki agent to nikt inny, tylko pośrednik między klientem a przedsiębiorcą. Instytucja agenta jest powszechna w obrocie gospodarczym, gdyż do przedsiębiorcy jest dogodną formą rozszerzenia własnych kanałów sprzedaży.

W takiej sytuacji pomimo tego, że zawieramy umowę de facto z agentem, to drugą stroną umowy będzie przedsiębiorca. On także powinien być adresatem naszych roszczeń w przypadku ewentualnego sporu sądowego.

Biuro podróży sprzedaje wycieczki ,jako agent na podstawie umowy agencyjnej. W takiej sytuacji odpowiedzialność za wykonanie umowy będzie spoczywała na organizatorze wycieczki i on powinien być ewentualnym pozwanym.

Kiedy agent ponosi odpowiedzialność

Kodeks cywilny przewiduje jedynie wyjątkowo sytuacje, kiedy to agent będzie odpowiedzialny względem klienta za zawarcie umowy na rzecz dającego zlecenie. Tak też będzie w przypadku, gdy agent zawrze umowę nie mając umocowania lub gdy przekroczy jego zakres. Jeżeli dający zlecenie nie potwierdzi zawartej przez niego umowy, wtedy będzie on ponosił odpowiedzialność odszkodowawczą względem klienta (art. 7603 Kodeksu cywilnego).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Często, zawierając umowę agencyjną mamy dylemat czy pozwać agenta czy przedsiębiorcę.
Często, zawierając umowę agencyjną mamy dylemat czy pozwać agenta czy przedsiębiorcę.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK