| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Czy każdy będzie mógł przysłuchiwać się mojej sprawie?

Czy każdy będzie mógł przysłuchiwać się mojej sprawie?

Postępowanie sądowe, także w sprawach cywilnych, co do zasady jest jawne. Oznacza to, że każdy może przyjść na salę sądową i przysłuchiwać się Twojej rozprawie.

Od zasady tej są jednak wyjątki.

Rozprawa odbywa się z wyłączeniem jawności, gdy publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu, moralności, informacjom stanowiącym tajemnicę państwową lub służbową (por. art. 153 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Sąd może zarządzić rozpoznanie sprawy przy drzwiach zamkniętych.

Może to zrobić jeżeli zawnioskujesz o to i sąd uzna wskazaną przez Ciebie przyczynę za uzasadnioną lub jeżeli przedmiotem rozstrzygania na rozprawie będą fakty z życia rodzinnego.

W sprawie o alimenty bardzo ważne znaczenie dla uzasadnienia sytuacji majątkowej Augustyna miały fakty z jego życia rodzinnego, których Augustyn nie chciał ujawniać (babcia Augustyna była ciężko chora i Augustyn płacił za jej utrzymanie w domu opieki społecznej oraz płacił już alimenty na swoje nieślubne dziecko), w związku z tym sędzia postanowił utajnić tę część rozprawy.

Ponadto w sprawach małżeńskich posiedzenia co do zasady odbywają się przy drzwiach zamkniętych.

Zobacz: Co zrobić w sytuacji, gdy termin upłynął?

Musisz wiedzieć, że nawet kiedy posiedzenie jest prowadzone przy drzwiach zamkniętych, uprawnionymi do udziału w posiedzeniu są: Ty jako strona (powód, pozwany, wnioskodawca i uczestnicy), przedstawiciele ustawowi (np. rodzice małoletniego lub opiekunowie ubezwłasnowolnionego), pełnomocnicy oraz tzw. osoby zaufania. Każda strona może wyznaczyć maksymalnie dwie osoby zaufania.

Czy mogę brać udział w posiedzeniu niejawnym?

Posiedzenie niejawne jest czymś innym od zwykłego posiedzenia. Mogą w nim uczestniczyć jedynie osoby wezwane na nie przez sąd. Zatem, nawet jeśli jesteś stroną postępowania, ale nie zostałeś wezwany na posiedzenie niejawne, to i tak nie możesz wziąć w nim udziału.

Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli ustawa przewiduje posiedzenie niejawne, sąd może wyznaczyć posiedzenie jawne i skierować sprawę na rozprawę.

Zobacz serwis: W sądzie

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »