| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Podstawa prawna stosowania tymczasowego aresztowania

Podstawa prawna stosowania tymczasowego aresztowania

Tymczasowe aresztowanie może być stosowane jedynie na mocy postanowienia sądu, na które zarówno podejrzanemu (oskarżonemu) jak i jego obrońcy służy zażalenie. Tymczasowe aresztowanie może być stosowane jedynie w przypadku wystąpienia ściśle określonych w kodeksie postępowania karnego okoliczności.

Podstawowym celem tymczasowego aresztowania jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania. Wyjątkowo także przedmiotowy środek można stosować gdy zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony, któremu zarzucono popełnienie zbrodni lub umyślnego występku popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu, a zwłaszcza gdy wcześniej groził popełnieniem takiego przestępstwa.

Wyłączenie stosowania tymczasowego aresztowania

Mając na uwadze szczególną dolegliwość jaką niesie za sobą instytucja tymczasowego aresztowania ustawodawca przewidział określone w sposób wyczerpujący w kodeksie postępowania karnego ograniczenia w stosowaniu przedmiotowego środka zapobiegawczego.
Przede wszystkim jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie wolności oskarżonego:

  1. spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo;
  2. pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.

W praktyce daje się zauważyć częste powoływanie się na wskazane okoliczności jako próbę obrony przed stosowaniem tymczasowego aresztowania. Zazwyczaj jednak takie działanie okazuje się nieskuteczne. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niezrozumienia podanych powyżej negatywnych przesłanek stosowania tymczasowego aresztowania. Pamiętać należy, że zawsze tymczasowe aresztowanie niesie za sobą ciężkie skutki zarówno dla osadzonego jak i jego rodziny. Dla przykładu przytoczyć można Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 6 lutego 2008 r., w którym Sąd stwierdza, że „Wyjątkowo ciężkie skutki dla rodziny to z reguły sytuacja zagrażająca egzystencji tych osób, a nie inne mniej doniosłe trudności emocjonalne czy bytowe”.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku, chyba że sprawca został ujęty na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK