| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje skazanemu?

Czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje skazanemu?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom niepełnosprawnym i tym, które ukończyły 75 lat, jeżeli jest ona niezdolna do samodzielnej egzystencji. Osoba taka nie otrzyma jednak zasiłku, jeżeli przebywa w miejscu, które zapewnia jej całodobowe utrzymanie.

Komu przyznaje się zasiłek pielęgnacyjny?

Osoby uprawnione do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego zostały wskazane w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z jej treścią zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on:

  1. niepełnosprawnemu dziecku;
  2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje również osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ta powstała do ukończenia 21 roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 153 zł miesięcznie.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Stopnie niepełnosprawności

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych za istnieją trzy stopnie niepełnosprawności:

  1. znaczny,
  2. umiarkowany,
  3. lekki.

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, i wymagającą stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, osoba wymaga czasowej albo częściowej pomocy innych osób w pełnieniu ról społecznych.

Zobacz serwis: Zasiłki

Czy zasiłek przysługuje osobie przebywającej w zakładzie karnym?

Wyżej powołana ustawa wskazuje jednak, że zasiłek nie przysługuje osobie, która została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Do takich należy m.in. zakład karny czy areszt śledczy.

W związku z tym, osoba niepełnosprawna, która została umieszczona w zakładzie karnym, nie ma prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Jeżeli takowy pobrała, jest obowiązana go zwrócić wraz z ustawowymi odsetkami.

Wśród innych przypadków braku uprawnienia do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego można wskazać:

  1. uprawnienie do pobierania dodatku pielęgnacyjnego;
  2. uprawnienie do przysługującego za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją osoby niepełnosprawnej.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK