| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje skazanemu?

Czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje skazanemu?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom niepełnosprawnym i tym, które ukończyły 75 lat, jeżeli jest ona niezdolna do samodzielnej egzystencji. Osoba taka nie otrzyma jednak zasiłku, jeżeli przebywa w miejscu, które zapewnia jej całodobowe utrzymanie.

Komu przyznaje się zasiłek pielęgnacyjny?

Osoby uprawnione do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego zostały wskazane w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z jej treścią zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on:

  1. niepełnosprawnemu dziecku;
  2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje również osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ta powstała do ukończenia 21 roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 153 zł miesięcznie.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Stopnie niepełnosprawności

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych za istnieją trzy stopnie niepełnosprawności:

  1. znaczny,
  2. umiarkowany,
  3. lekki.

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, i wymagającą stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, osoba wymaga czasowej albo częściowej pomocy innych osób w pełnieniu ról społecznych.

Zobacz serwis: Zasiłki

Czy zasiłek przysługuje osobie przebywającej w zakładzie karnym?

Wyżej powołana ustawa wskazuje jednak, że zasiłek nie przysługuje osobie, która została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Do takich należy m.in. zakład karny czy areszt śledczy.

W związku z tym, osoba niepełnosprawna, która została umieszczona w zakładzie karnym, nie ma prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Jeżeli takowy pobrała, jest obowiązana go zwrócić wraz z ustawowymi odsetkami.

Wśród innych przypadków braku uprawnienia do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego można wskazać:

  1. uprawnienie do pobierania dodatku pielęgnacyjnego;
  2. uprawnienie do przysługującego za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją osoby niepełnosprawnej.

Zobacz serwis: Więziennictwo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »