| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Kiedy zawiadamia się pokrzywdzonego o uchyleniu aresztu?

Kiedy zawiadamia się pokrzywdzonego o uchyleniu aresztu?

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego na sądzie lub prokuratorze (zależnie od tego kto prowadzi obecnie sprawę) spoczywa obowiązek zawiadomienia pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje, o uchyleniu, nieprzedłużeniu lub zmianie tymczasowego aresztowania na inny środek zapobiegawczy, chyba że pokrzywdzony oświadczy, iż z takiego uprawnienia rezygnuje.

Wskazany przepis został do kodeksu postępowania karnego dodany na mocy ustawy nowelizującej KPK i wszedł w życie z dniem 16 kwietnia 2004 r.

Zastosowanie instytucji zawiadomienia pokrzywdzonego

Przepis ten ma w istocie spełniać funkcję informacyjno-ochronną tj. ma informować (niekiedy przybierze to formę ostrzeżenia) pokrzywdzonego o fakcie “wyjścia” podejrzanego lub oskarżonego na wolność. Owo “wyjście na wolność” może być spowodowane:

- uchyleniem tymczasowego aresztowania

- nieprzedłużeniem tymczasowego aresztowania

- zmianie tymczasowego aresztowania na inny środek np. dozór lub poręczenie majątkowe

Kogo (obok pokrzywdzonego) jeszcze się powiadamia?

Należy wskazać, iż ustawodawca słusznie przyjął, iż o powyższym fakcie zawiadamia się pokrzywdzonego, a także, jeżeli zaistnieje taka sytuacja jego przedstawiciela ustawowego (np. matkę dziecka) lub osobę, pod której stałą pieczą osoba pozostaje (np. wnuczka, który opiekuje się dziadkiem).

Wskazana informacja ma postać listu z sądu składający się z pisma przewodniego oraz odpisu postanowienia sądu.

Zobacz: Czym jest areszt prewencyjny?

Czy i jak można zrezygnować z tego uprawnienia?

Należy wskazać, iż pokrzywdzony może zrezygnować z uprawnienia do otrzymania takiej informacji. Może to zrobić w formie pisma kierowanego do sądu lub prokuratury, a także w formie ustnej do protokołu przesłuchania lub protokołu rozprawy.

Uwaga końcowa

Jako uwagę końcową przedmiotowego opracowania należy wskazać, iż konstrukcja obowiązku zawiadomienia pokrzywdzonego o fakcie zwolnienia oskarżonego lub podejrzanego z tymczasowego aresztu na podstawie art. 253 § 3 Kodeksu postępowania karnego jest odwrotna do konstrukcji przyjętej w razie opuszczania zakładu karnego przez skazanego już sprawcę.

Chodzi o to, że zgodnie z art. 168a KKW (kodeksu karnego wykonawczego) pokrzywdzonego (oraz odpowiednio jego opiekunów etc.) zawiadamia się o opuszczeniu zakładu karnego przez skazanego nie z urzędu (jak w toku postępowania karnego) a na wniosek pokrzywdzonego. Informuje się go o takich zdarzeniach jak:

- zakończenie odbywania kary

- wyjściu skazanego na przepustkę

- udzielonej przerwy w wykonywaniu kary

- warunkowym przedterminowym zwolnieniu

- czasowym zezwoleniu skazanemu na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru lub bez konwoju funkcjonariusza Służby Więziennej albo asysty innej osoby godnej zaufania ( w przypadkach określonych w art. 138 § 1 pkt 7 lub 8, art. 141a § 1 oraz art, art. 165 § 2 oraz art. 234 § 2 KKW).

Zobacz serwis: Więziennictwo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK