| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Jak złożyć wniosek o uchylenie lub zmianę stosowanego środka zapobiegawczego?

Jak złożyć wniosek o uchylenie lub zmianę stosowanego środka zapobiegawczego?

W postępowaniu przygotowawczym środki zapobiegawcze generalnie stosuje prokurator, za wyjątkiem tymczasowego aresztowania, o którym decyduje sąd. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego podejrzany może w każdym czasie składać wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego. Zasada ta dotyczy wszystkich środków zapobiegawczych, nie tylko aresztu tymczasowego.

Wskazany wyżej wniosek może złożyć zarówno podejrzany, jak i jego obrońca.

Wniosek taki musi zawierać uzasadnienie oraz określać treść żądania podejrzanego tj. określać czy chce on tylko uchylenia środka zapobiegawczego (co spowoduje brak ogólnego stosowania środka zapobiegawczego w sprawie) czy też wnosi on zmianę stosowanego środka zapobiegawczego na inny środek (np. o zamianę aresztu na poręczenie majątkowe).

Kto rozpatruje wniosek i w jakim terminie?

W postępowaniu przygotowawczym wniosek ten rozpatruje prokurator (nawet, jeżeli jest to wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania). Teoretycznie ma na to 3 dni od wpłynięcia wniosku, jednakże de facto jest to tylko termin instrukcyjny. Oznacza to, iż przekroczenie tego terminu nie rodzi dla prokuratora żadnych konsekwencji (podobnie jak nie wpływa samo w sobie na rozpatrzenie wniosku).

Zobacz: Zagrożenie wysoką karą jako przesłanka tymczasowego aresztowania

Czy przysługuje zażalenie na nieuwzględnienie wniosku?

Na postanowienie prokuratora w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku podejrzanego lub jego obrońcy przysługuje zażalenie do sądu miejsca prowadzenia postępowania przygotowawczego (np.jak sprawę prowadzi prokuratura w Sieradzu, to zażalenie rozpoznaje sąd rejonowy w Sieradzu).

Ograniczenie w składaniu zażalenia w sprawie tymczasowego aresztowania

W zakresie dopuszczalności składania zażaleń na odmowę uwzględnienia wniosku oskarżonego lub jego obrońcy istnieje tylko jeden wyjątek, a w istocie ograniczenie. Chodzi o złożenia zażalenia na postanowienie odmawiające uchylenia tymczasowego aresztowania bądź też jego zamiany na inny środek zapobiegawczy. Zażalenia na stosowanie tymczasowego aresztowania (w tym jego przedłużenia) nie można złożyć, jeżeli od daty wydania postanowienia o tymczasowym aresztowaniu nie upłynęły 3 miesiące. Wówczas takie zażalenie jest traktowane jako niedopuszczalne i wydawane jest zarządzenie o odmowie przyjęcia tego środka odwoławczego.

Zobacz serwis: Areszt tymczasowy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK