| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Jak uchylić lub zmienić stosowany środek zapobiegawczy?

Jak uchylić lub zmienić stosowany środek zapobiegawczy?

W postępowaniu sądowym wszystkie środki zapobiegawcze stosuje sąd. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego oskarżony może w każdym czasie składać wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego. Zasada ta dotyczy wszystkich środków zapobiegawczych, nie tylko aresztu tymczasowego.

Wskazany wniosek może złożyć zarówno oskarżony, jak i jego obrońca.

Wniosek taki musi zawierać uzasadnienie oraz określać treść żądania oskarżonego tj. określać czy chce on tylko uchylenia środka zapobiegawczego (co spowoduje brak ogólnego stosowania środka zapobiegawczego w sprawie) czy też wnosi on zmianę stosowanego środka zapobiegawczego na inny środek (np. o zamianę aresztu na poręczenie majątkowe).

Kto rozpatruje wniosek i w jakim terminie?

W postępowaniu sądowym wniosek taki rozpatruje naturalnie sąd.  Teoretycznie sąd ma na to 3 dni od wpłynięcia wniosku, jednakże de facto jest to tylko termin instrukcyjny. Oznacza to, iż przekroczenie tego terminu nie rodzi dla żadnych konsekwencji.

Zobacz: Jak przebiega składanie wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania?

Czy przysługuje zażalenie na nieuwzględnienie wniosku?

Na postanowienie sądu w przedmiocie nieuwzględnienia omawianego wniosku oskarżonego przysługuje zażalenie. Składa się je do tego samego sądu, który wydał to postanowienie. Rozpatruje on owe zażalenie w składzie trzyosobowym (naturalnie bez udziału sędziów, którzy wydali zaskarżone postanowienie)

Ograniczenie w składaniu zażalenia w sprawie tymczasowego aresztowania

W zakresie dopuszczalności składania zażaleń na odmowę uwzględnienia wniosku oskarżonego lub jego obrońcy istnieje tylko jeden wyjątek, a w istocie ograniczenie. Chodzi o złożenia zażalenia na postanowienie odmawiające uchylenia tymczasowego aresztowania bądź też jego zamiany na inny środek zapobiegawczy. Zażalenia na stosowanie tymczasowego aresztowania (w tym jego przedłużenia) nie można złożyć, jeżeli od daty wydania postanowienia o tymczasowym aresztowaniu nie upłynęły 3 miesiące. Wówczas takie zażalenie jest traktowane jako niedopuszczalne i wydawane jest zarządzenie o odmowie przyjęcia tego środka odwoławczego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK