| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Nauczanie osób skazanych w zakładach karnych

Nauczanie osób skazanych w zakładach karnych

Edukacja skazanych jest obecnie bardzo ważnym środkiem w procesie resocjalizacji. W związku z powyższym obowiązujący Kodeks karny wykonawczy rozszerza możliwości podejmowania nauki w zakładach karnych. Prawo dopuszcza także możliwość by osoba osadzona uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych poza terenem miejsca odosobnienia.

Kodeks karny wykonawczy przewiduje nauczanie obowiązkowe w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum. Prowadzenie edukacji we wskazanym powyżej zakresie jest obowiązkiem skierowanym do wszystkich zakładów karnych. Dyrektorzy zakładów mają obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków potrzebnych do prowadzenia nauki w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Na podstawie art. 76§1 pkt 5 Kodeksu karnego wykonawczego jednym z podstawowych zadań komisji penitencjarnej jest właśnie kwalifikacja skazanych do nauczania w szkołach i na kursach.
Nauka opiera się na ogólnopolskim programie nauczania. Istotnym jest, że na koniec nauki osoba uzyskuje standardowe świadectwo, na którym brak jest informacji, co do miejsca jego uzyskania.

Zobacz serwis: Edukacja

Niezależnie od powyższego zakłady karne powinny umożliwiać nauczanie w zakresie ponadpodstawowym (ponadgimnazialnym) i na kursach zawodowych. Pierwszeństwo w uzyskaniu możliwości objęcia nauczaniem w szkole ponadpodstawowej (ponadgimnazjalnej) i na kursach zawodowych mają skazani, którzy nie mają wyuczonego zawodu albo po odbyciu kary nie będą mogli go wykonywać, a także nie ukończyli 21 roku życia.

Zawodowe szkolenie kursowe może być w całości lub częściowo odpłatne. Skazanym nie posiadającym wystarczających środków pieniężnych udostępnia się nieodpłatnie niezbędne podręczniki i pomoce naukowe.

Skazanemu wywiązującemu się z obowiązków ucznia po roku nauki można udzielić 14-dniowego urlopu, jeżeli nie ma on prawa do takiego urlopu z tytułu wykonywanej pracy.

Zobacz serwis: Praca

Skazani mogą za zgodą dyrektora zakładu karnego uczyć się w szkołach poza obrębem zakładu karnego, jeżeli spełniają ogólnie obowiązujące wymagania w oświacie publicznej, zachowują się poprawnie oraz nie zagrażają porządkowi prawnemu. W przypadku, w którym osoba skazana spełnia powyższe warunki dyrektor zakładu karnego może zezwolić jej także na zdawanie egzaminów poza zakładem karnym.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »