| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Prawo do wolności religijnej skazanego

Prawo do wolności religijnej skazanego

Jednym z najważniejszych uprawnień osoby odbywającej karę pozbawienia wolności jest prawo do korzystania z wolności religijnej. Uprawnienie to gwarantuje skazanemu przede wszystkim Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 53 ust 1 Konstytucji każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

Zgodnie z przytoczonym przepisem Konstytucji RP prawo do wolności religijnej skazanego obejmuje w szczególności:

1. wykonywanie praktyk religijnych;
2. bezpośrednie uczestnictwo w nabożeństwach odbywających się w zakładach karnych;
3. śledzenie nabożeństw transmitowanych przez środki masowego przekazu;
4. posiadanie niezbędnych materiałów (książek, pism i innych przedmiotów) niezbędnych do wykonywania praktyk religijnych;
5. uczestniczenie w prowadzonym w zakładzie karnym nauczaniu religii;
6. umożliwieniu odbywania spotkań indywidualnych z duchownym kościoła lub innego związku wyznaniowego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności z dnia 25 sierpnia 2003 r. (Dz.U. Nr 152, poz. 1493) w „porządku wewnętrznym zakładu karnego” ustala się w szczególności także dni, godziny i miejsce odprawiania nabożeństw, odbywania spotkań religijnych oraz nauczania religii. W praktyce działanie dyrektora zakładu karnego w tym zakresie wymagać będzie jego ścisłej współpracy z przedstawicielami „kościołów” oraz „innych związków wyznaniowych”.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Podkreślić należy, że nie ma jednolitego modelu realizowania przez skazanych omawianego powyżej prawa do wolności sumienia. Praktyka będzie zależała przede wszystkim od typu danego zakładu karnego. Zawsze jednak na administracji zakładu spoczywać będzie obowiązek stworzenia warunków, w których skazani będą mogli w jak najszerszym stopniu korzystać z przysługujących im wolności religijnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK