| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - prawa wyborcze

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - prawa wyborcze

Prawa wyborcze (czynne i bierne) w wyborach do Parlamentu Europejskiego określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Kto może wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (22-25 maja) jako wyborca a kto jako kandydat? Komu przysługują prawa wyborcze?

Czynne prawo wyborcze w wyborach do PE w 2014 r.

Czynne prawo wyborcze, a więc prawo wybierania (głosowania) w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawo wybierania nie przysługuje osobom, które:

  • pozbawione są praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • pozbawione są praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • ubezwłasnowolnione zostały prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Bierne prawo wyborcze w wyborach w 2014 r.

Bierne prawo wyborcze, czyli prawo wybieralności (kandydowania) przysługuje osobie, mającej prawo wybierania w tych wyborach, która najpóźniej w dniu głosowania kończy 21 lat, i od co najmniej 5 lat stale zamieszkuje w Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Bierne prawo wyborcze nie przysługuje:

  • osobie skazanej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • osobie, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności na podstawie art. 21 a ust. 2a ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa.

Prawa wybieralności nie posiada również obywatel Unii, niebędący obywatelem polskim, pozbawionym prawa wybieralności w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

Zadaj pytanie na: Forum

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »