REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - kandydaci

Kto może kandydować w wyborach do PE w 2014 roku? /Fot. Fotolia
Kto może kandydować w wyborach do PE w 2014 roku? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 roku. Warto więc wiedzieć, kto może w nich kandydować. Spośród polskich kandydatów wyłonimy 51 posłów. W jaki sposób wybierani i wynagradzani są kandydaci do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do PE w 2014 roku odbędą się w dnach 22-25 maja, w Polsce 25 maja (tj. niedziela). W 2014 roku wybierzemy Parlament Europejski VIII kadencji, w Polsce będzie to trzecie głosowanie. Szczegółowe zasady dotyczące przebiegu wyborów oraz praw wyborczych określają ustawodawstwa poszczególnych państw.

REKLAMA

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Komitety wyborcze w wyborach do PE w 2014 roku

REKLAMA

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PKW (Państwową Komisję Wyborczą) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku startować zamierza 20 komitetów wyborczych. Wśród nich wskazać należy: PO, PiS, Europę Plus Twój Ruch, PSL, SLD-UP, Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry, Polskę Razem Jarosława Gowina, Ruch Narodowy, Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego, Partię Zielonych, Samoobronę, Samoobronę Odrodzenie, Związek Słowiańskiego, a także komitety: Demokracja Bezpośrednia, Oburzeni, Gospodarka Dobra Wspólnego, Wolność, komitet Marka Wocha, komitet Obrony Wędlin Tradycyjnych oraz komitet Naprawimyto.org.

Warto podkreślić, że termin na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego minął 7 kwietnia (o godz. 16:15). Z kolei 15 kwietnia (o godz. 24:00) upływa termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w danym okręgu wyborczym. Stąd już 15 kwietnia będziemy znali wszystkich kandydatów ubiegających się o mandat posła w kadencji PE 2014-2019.

Kandydaci w wyborach do PE

W Parlamencie Europejskim zasiada 751 posłów z 28 Państw Członkowskich Unii Europejskiej, w tym 51 posłów z Polski. Parlament jest jedyną instytucją Unii Europejskiej wybieraną w głosowaniu bezpośrednim. Kadencja PE (więc także każdego kandydata) trwa pięć lat. Europosłowie mogą łączyć się w grupy (frakcje polityczne) według kryterium podobieństwa poglądów politycznych, przy czym każdy z posłów może należeć tylko do jednej grupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Wybory

Parlament Europejski - posłowie

Posłowie Parlamentu Europejskiego, będący przedstawicielami państw członkowskich, są wolni i niezależni. Oznacza to, że nie mogą być związani instrukcjami rządów ani parlamentów krajowych. Poseł PE nie może być jednocześnie członkiem rządu krajowego, Komisji Europejskiej, Trybunału Obrachunkowego, ani urzędnikiem innych instytucji Unii Europejskiej. Każdy poseł w ramach prawa inicjatywy parlamentu ma prawo złożyć propozycję unijnego aktu prawnego. Posłowie objęci są immunitetem, który chroni ich przed zatrzymaniem, przeszukaniem oraz pociągnięciem do odpowiedzialności przed sądem.

Eurodeputowany - wynagrodzenie

Decyzja 2005/684 w sprawie przyjęcia statutu posła do PE przewiduje takie same zasady wynagradzania eurodeputowanych.

Wynagrodzenie wynosi 38,5% poborów podstawowych sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Oprócz wynagrodzenia posłowie otrzymują zwrot poniesionych kosztów m. in. podróży, rachunków telefonicznych, zakup sprzętu komputerowego i innych. Mają też prawo do pomocy osobistych pracowników, których sami sobie dobierają. Z ukończeniem 63 roku życia posłowie otrzymują prawo do emerytury. Między wygaśnięciem mandatu i rozpoczęciem nowej aktywności zawodowej eurodeputowanym przysługuje odprawa przejściowa. Rodzinom zmarłych posłów lub byłych posłów przysługuje renta rodzinna.

Wybory do PE w 2009

Do PE obowiązuje 5% próg wyborczy. Stąd też w 2009 roku do PE weszły cztery polskie ugrupowania polityczne: PO, PIS, SLD-UP i PSL. W 2009 wybieraliśmy 50 europosłów. Jedno dodatkowe miejsce w PE przypadło Polsce w związku z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego.

Zadaj pytanie na: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

REKLAMA

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA