| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Kampania referendalna

Kampania referendalna

Jak powszechnie wiadomo referendum polega na wypowiedzeniu się obywateli w formie głosowania na istotne dla całego kraju lub jego części kwestie. Zanim jednak naród wyrazi swoje zdanie, zostaje przeprowadzona nierzadko burzliwa kampania referendalna. Rozpoczyna się ona z dniem ogłoszenia o zarządzeniu referendum. Co ciekawe, nawet przekonywanie innych do swojego zdania jest obwarowane odpowiednimi przepisami.

Swobodę prowadzenia kampanii referendalnej ograniczają też pewne zakazy. Zabronione jest prowadzenie kampanii referendalnej na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów. Ponadto w ramach kampanii nie można organizować gier oraz konkursów, w których nagrodą są środki pieniężne. Ściśle zakazane jest również podawanie napojów alkoholowych w związku z kampanią.

Każda osoba, czyjej prawa zostały naruszone przez nieprawdziwe informacje, może wnieść do Sądu Okręgowego wniosek o wydanie stosownego orzeczenia. Sąd wydaje takie orzeczenie w ciągu 24 godzin. Możliwości jest kilka:
1) zakaz rozpowszechniania takich informacji;
2) przepadek materiałów zawierających takie informacje;
3) nakaz sprostowania takich informacji;
4) nakaz publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste;
5) nakaz przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone

Na postanowienie Sądu Okręgowego przysługuje w ciągu 24 godzin zażalenie do Sądu Apelacyjnego. Postanowienie Sądu Apelacyjnego jest ostateczne i zostaje natychmiast wykonane.

Zobacz również: Inne wybory

Kampania referendalna kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania. Od zakończenia kampanii referendalnej aż do zakończenia głosowania zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak również zakazane są wszelkie formy kampanii w lokalach wyborczych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 14 marca 2003r. o referendum ogólnokrajowym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK