| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski (PE) i parlamenty krajowe to instytucje funkcjonujące na różnych szczeblach władzy. Jakie są podobieństwa a jakie różnice między Parlamentem Europejskim a parlamentami krajowymi? Poniżej krótkie zestawienie.

Pomimo zbieżności nazewnictwa, pozycja Parlamentu Europejskiego jest odmienna niż pozycja parlamentów krajowych w demokratycznych systemach sprawowania władzy państwowej.

Parlament - kompetencje

Funkcja prawodawcza

Funkcją podstawową parlamentów krajowych jest funkcja prawodawcza, polegająca na tworzeniu i wpływie na tworzenie prawa. Uprawnienia legislacyjne PE są natomiast znacząco ograniczone, nie ma on inicjatywy ustawodawczej, a zdecydowana większość decyzji prawodawczych podejmowana jest przy współudziale innych organów.

Funkcja kreacyjna

PE posiada znaczące uprawnienia kreacyjne, decyduje o obsadzie innych organów wspólnotowych, sprawuje też nadzór demokratyczny nad pozostałymi instytucjami unijnymi.

Funkcja kontrolna

Parlament UE, podobnie jak parlamenty krajowe sprawuje też pieczę nad budżetem UE

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Kompetencje PE, w porównaniu z parlamentami krajowymi są znacznie ograniczone, często parlament dzieli je z innymi organami. Podział ten wynika wciąż z silnej pozycji państw członkowskich, rządów, w których gestii pozostaje podejmowanie kluczowych decyzji. Warto podkreślić, że coraz widoczniejsza staje się tendencja stopniowego zwiększania uprawnień Parlamentu Europejskiego. Wynika to z szerokiej legitymizacji demokratycznej. PE jest bowiem jedynym organem unijnym wybierany w powszechnych i bezpośrednich wyborach przez obywateli państw członkowskich.

Parlament Europejski - struktura

Jeżeli chodzi o organizację wewnętrzną parlamentu, opiera się ona na rozwiązaniach zbliżonych do tych stosowanych w parlamentach krajowych. Znamiennym jest również to iż kandydaci do Parlamentu startują w wyborach zwykle w barwach jednej z partii istniejącej w swoim kraju, jednak po wejściu do Parlamentu przyłączają się do jednej z frakcji politycznych funkcjonujących w Parlamencie. Frakcje stanowią reprezentację grup interesów, nie państwa.

Zapytaj na: Forum

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK