| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Zapełnienie wakatu

Zapełnienie wakatu

Parlament Europejski wyłaniany jest w bezpośrednich wyborach, które następują raz na pięć lat. Wakat w PE następuje wskutek utraty lub zrzeczenia się mandatu europosła. Co następuje w takiej sytuacji? Czy dla zapełnienia wakatu rozpisywane są nowe wybory?

Okres sprawowania mandatu parlamentarnego trwa 5 lat i równa kadencji Parlamentu Europejskiego. Rozpoczyna się wraz z otwarciem pierwszej sesji parlamentu następującej po poszczególnych wyborach. Kompetencje ustępującego Parlamentu Europejskiego wygasają bowiem w momencie otwarcia pierwszego posiedzenia nowego Parlamentu Europejskiego.

Istnieją jednakże sytuacje kiedy deputowany kończy swoją kadencję przed czasem. Wówczas na jego miejsce wchodzi kolejna osoba z listy okręgowej, zgłoszonej przez komitet wyborczy z którego startował.

Powstanie wakatu

Kwestia wygaśnięcia i utraty mandatu regulowana jest na poziomie prawa krajowego - w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112). Zgodnie z tym aktem prawnym, mandat posła wygasa w wyniku śmierci lub zrzeczenia się przez niego mandatu. Wakat powstaje również wyniku utraty mandatu przez posła, np. w przypadku powołania go na stanowisko niepołączalne z mandatem posła do Parlamentu Europejskiego lub np. utraty prawa wybieralności.

Poseł zrzekający się mandatu ma obowiązek poinformować o tym Przewodniczącego i podać datę, z którą zrzeczenie się jest skuteczne, nie przekraczającą trzech miesięcy od daty złożenia powiadomienia o zrzeczeniu.

 Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Zapełnienie wakatu - procedura

W przypadku wygaśnięcia mandatu posła do Parlamentu Europejskiego nie jest konieczne rozpisywanie nowych wyborów. Wykorzystywane są bowiem listy okręgowe kandydatów do europarlamentu z minionych wyborów. 

Marszałek Sejmu zawiadamia kolejnego (ze względu na najwyższą liczbę otrzymanych głosów ) uprawnionego kandydata z tej samej listy okręgowej, z której startował ustępujący eurodeputowany, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu. Może on w ciągu 7 dni zrzec się pierwszeństwa do obsadzenia mandatu na rzecz kolejnego uprawnionego kandydata z tej samej listy.

W przypadku gdy obsadzenie mandatu posła do Parlamentu Europejskiego w tym trybie byłoby niemożliwe z powodu braku kandydatów, Marszałek Sejmu zawiadamia kandydata z innej listy okręgowej tego samego komitetu wyborczego, który w wyborach otrzymał największą liczbę głosów.

Zapytaj na: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »