REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do PE 2014 – termin

Aleksandra Pajewska
Termin wyborów do PE przypada w dniach 22-25 maja 2014 roku. /Fot. Fotolia
Termin wyborów do PE przypada w dniach 22-25 maja 2014 roku. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się po raz ósmy. Decyzją Rady UE termin wyborów przypadnie w dniach 22-25 maja 2014 roku. W Polsce kandydatów do PE wybierzemy w terminie 25 maja 2014 (tj. w niedzielę).

Termin wyborów do PE

Zgodnie z ordynacją wyborczą z dnia 20 września 1976 r. dotyczącą wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich (Dz.U. L 278 z 8.10.1976) wybory do PE powinny odbyć się w dniach 5-8 czerwca. Termin ten kolidowałby jednak z weekendem Zielonych Świątek oraz przerwą szkolną w większości państw członkowskich. Rada UE w drodze decyzji przeniosła wybory z początku czerwca na koniec maja 2014 roku. Uwzględniła przy tym  propozycję Parlamentu Europejskiego, wyrażoną w rezolucji z 22 listopada 2013 roku. Na mocy decyzji Rady Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2013 r. w sprawie ustalenia terminu ósmych wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich (2013/299/UE, Euratom) wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w poszczególnych państwach członkowskich w dniach 22-25 maja 2014 roku:

REKLAMA

  • 22 maja (czwartek): Holandia, Wielka Brytania;
  • 23 maja (piątek): Irlandia;
  • 23 i 24 maja (piątek i sobota): Czechy;
  • 24 maja (sobota): Cypr, Łotwa, Malta, Słowacja;
  • 24 i 25 maja (sobota i niedziela): Francja, Włochy;
  • 25 maja (niedziela): Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry.

Zobacz również: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – czynne prawo wyborcze

Data wyborów do PE w Polsce

Wybory do PE w Polsce odbędą się 25 maja 2014 roku (czyli w niedzielę).

REKLAMA

Głosować będziemy mogli w ciągu jednego dnia, w godzinach 7:00 – 21:00. Powyższy termin wynika z obowiązujących w naszym kraju przepisów wyborczych, mianowicie z ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) oraz postanowienia prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 lutego 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. W 2014 do PE trafi 51 polskich eurodeputowanych, czyli o jedną osobę więcej niż w wyborach w 2009 roku.

25 maja (niedziela) jest ostatnim terminem, w którym obywatele UE pójdą do urn. Stąd wyniki z wszystkich państw członkowskich (28) zostaną ogłoszone właśnie w tym terminie. Nastąpi to wieczorem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parlament Europejski – wybory 2014

Do PE w 2014 roku wybranych zostanie 751 eurodeputowanych, co stanowi liczbę o piętnaście osób mniejszą niż w VII kadencji (wybory do PE w 2009 roku). Posłowie będą reprezentować interesy obywateli UE (ponad 500 milionów osób) przez kolejne 5 lat. Tyle bowiem trwa kadencja PE.

PE to jedyna instytucja UE wybierana w sposób bezpośredni.

Warto podkreślić, że wybory do PE w 2014 roku będą pierwszymi po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Modyfikacje wprowadzone traktatem dotyczą m.in.: wyboru przewodniczącego PE. Głosy obywateli UE zyskały decydujące znaczenie. PE jedynie zatwierdza tak wyłonionego kandydata.

Zadaj pytanie na: Forum

Podstawa prawna:

Ordynacja wyborcza z dnia 20 września 1976 r. dotycząca wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich (Dz.U. L 278 z 8.10.1976).

Decyzja Rady Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2013 r. w sprawie ustalenia terminu ósmych wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich (2013/299/UE, Euratom).

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Postanowienie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 lutego 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obecnie rozpętanie debaty o aborcji nie opłaca się nikomu, potwierdził Terlikowski. I nie ma to związku z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Układ sił jest taki, że na tym etapie koalicja nie jest w stanie przegłosować w Sejmie aborcji do 12 tygodnia. Nie jest w tym wypadku nawet niezbędne weto Prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdzi Terlikowski w czasie rozmowy w naszym studiu.

Dziecko w procesie karnym jako pokrzywdzony, świadek i oskarżony [WYWIAD]

- Mimo istnienia ochronnego trybu przesłuchania oraz standardów i wytycznych dotyczących przeprowadzania tej czynności, dziecko nie jest w pełni chronione przed doświadczeniem wtórnej wiktymizacji, w związku z tym powinny zostać podjęte zarówno przez ustawodawcę oraz Ministra Sprawiedliwości odpowiednie dalsze działania zmierzające do zwiększenia takiej ochrony – twierdzi doktor nauk prawnych Katarzyna Osiak-Krynicka.

Mniej niż miesiąc dzieli nas od egzaminów ósmoklasistów i matur. Czas na naukę powoli się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom w inny sposób. Sprawdź, co możesz zrobić.

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem.

Sposób rozliczania ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA

Blokada rachunku przedsiębiorcy i wykreślenie z rejestru VAT. Organ skarbowy powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek

Blokada firmowego rachunku i wykreślenie z rejestru VAT. Sąd administracyjny w Warszawie w dniu 6 lutego 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 1790/23) orzekł, że sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go statusu czynnego podatnika VAT organ powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Dziemianowicz-Bąk zdradza, kiedy to będzie możliwe

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podczas rozmowy w programie "Graffiti", podkreśliła konieczność rozważenia skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Argumentuje, że Polacy potrzebują więcej czasu na życie, przyjaźń i miłość, a nie tylko na pracę.

Instytucja rodzicielstwa zastępczego - na czym polega, dlaczego jest tak mało znana?

Instytucja rodzicielstwa zastępczego (pieczy zastępczej) jest dość mało znana, dwie trzecie polskiego społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem. Główną przeszkodą w rozwoju rodzicielstwa zastępczego w naszym kraju jest ogromna odpowiedzialność spoczywająca na rodzicach zastępczych.

Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

REKLAMA

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

REKLAMA