| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Wybory uzupełniające do Senatu 2014

Wybory uzupełniające do Senatu 2014

Wybory uzupełniające do Senatu RP – zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP – odbędą się 7 września 2014 roku. W wyborach uzupełniających wezmą udział województwa: mazowieckie, śląskie i świętokrzyskie.

Zasady oraz tryb zarówno ogłaszania jak i przebiegu wyborów uzupełniających reguluje ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Wybory uzupełniające metodą uzupełnienia składu organu

Wybory uzupełniające stanowią, obok powierzenia mandatu następnemu kandydatowi z listy oraz obsadzenia mandatu przez zastępcę, metodę uzupełnienia składu organu. Są one organizowane w sytuacji, gdy w trakcie kadencji organu przedstawicielskiego wygasa mandat któregoś z jego członków. Problem uzupełniania składu dotyczy, co do zasady organów kolegialnych.

Przyczyną zarządzenia wyborów uzupełniających jest wygaśnięcie mandatu jednego z senatorów. Może to nastąpić na skutek:

  • śmierci senatora;
  • utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;
  • pozbawienia mandatu prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • zrzeczenia się mandatu;
  • zajmowania w dniu wyborów stanowiska lub funkcji, których, stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw, nie można łączyć z mandatem senatora, z zastrzeżeniem przepisu § 3;
  • powołania w toku kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, których, stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw, nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu senatora;
  • wyboru w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego.

Wybory uzupełniające zarządza się w okręgu, z którego pochodził dany senator. Organem uprawnionym jest Prezydent RP. Powinien tego dokonać w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora.

Warto podkreślić, że wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w ciągu 6 miesięcy przed dniem, w którym upływał termin zarządzenia wyborów do Sejmu (art. 283 Kodeksu wyborczego).

Wybory parlamentarne 2015 – termin

Wybory uzupełniające 2014

Na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się one w dniu 7 września 2014 roku (niedziela). Głosować będzie można w godzinach 7-21.

Wybory uzupełniające do Senatu w 2014 organizowane są w związku z wygaśnięciem mandatów trzech posłów, tj.: Henryka Górskiego wskutek śmierci (woj. mazowieckie, obwód 47), Bolesława Piechy (woj. śląskie, obwód 73) oraz Beaty Gosiewskiej (woj. świętokrzyskie, obwód 82) w związku z wyborem wskazanych osób na posłów Parlamentu Europejskiego kadencji 2014-2019.

Oznacza to, że wybory obejmą tylko niektóre powiaty w ramach wskazanych powyżej województw. 7 września 2014 roku do urn pójdą więc mieszkańcy powiatu garwolińskiego, mińskiego oraz węgrowskiego; mikołowskiego, rybnickiego oraz miasta Rybnik, a także opatowskiego, ostrowieckiego, sandomierskiego, skarżyskiego i starachowickiego.

Wybory uzupełniające 2013

W obecnej kadencji Sejmu (2011-2015) już dwukrotnie mieliśmy do czynienia z wyborami uzupełniającymi. Miało to miejsce kolejno w dniu 21 kwietnia 2013 oraz 8 września 2013 roku.

Wybory uzupełniające dotyczą wyłącznie obszaru kraju. Nie przeprowadza się ich za granicą.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

Postanowienie Prezydenta RP z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu RP ( (Dz. U. z dnia 27 czerwca 2014 r. poz. 859).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »