| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne > Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne

Sejm i Senat to organy władzy ustawodawczej w Polsce wybierane co 4 lata przez ogół obywateli.

Historia polskiego parlamentaryzmu sięga XV wieku. Pierwszy sejm walny zebrał się w 1493 roku w Piotrkowie. Posłowie szlacheccy obradowali w izbie poselskiej, zaś w składzie senatu znaleźli się członkowie dawnej rady królewskiej( wybierani przez monarchę najwyżsi urzędnicy).

Do kompetencji ówczesnego sejmu należało:

  • nakładanie podatków,
  • zwoływanie pospolitego ruszenia,
  • zawieranie traktatów pokojowych.

Wraz z upływem czasu , przemianami gospodarczo-społecznymi kształt parlamentu uległ znacznym przeobrażeniom.

Zobacz również: Wybory parlamentarne

Niższa izba parlamentu

Współcześnie Sejm złożony jest z 460 posłów, wybieranych przez naród w wyborach powszechnych, bezpośrednich, równych, proporcjonalnych i tajnych.

Każdy wyborca ma jeden głos. Czynne prawo wyborcze mają obywatele którzy ukończyli 18 lat, bierne-21 lat. Rozdział mandatów jest przeprowadzany według zasady proporcjonalności. W podziale mandatów obowiązuje próg 5% (8% dla koalicji wyborczych), co oznacza że uwzględnia się listy tylko tych komitetów wyborczych które uzyskały co najmniej 5% ważnych głosów w skali kraju.

W celu przeprowadzenia wyborów, kraj dzielony jest na wielomandatowe okręgi wyborcze ( w ostatnich wyborach było ich 41), w których wybiera się od 7 do 19 posłów.

Wyższa izba parlamentu

Senat to izba wyższa polskiego parlamentu. Składa się ona ze 100 senatorów wybieranych równocześnie z  posłami, w wyborach trójprzymiotnikowych: powszechnych, bezpośrednich i tajnych. Wybory do Senatu w odróżnieniu od proporcjonalnych wyborów do Sejmu odbywają się w systemie większościowym, w 40 okręgach wielomandatowych. W każdym okręgu wybiera się od 2 do 4 senatorów.

Czynne prawo wyborcze do Senatu mają osoby które ukończyły najpóźniej w dniu wyborów 18 lat, natomiast bierne 30 lat. Podwyższona granica wieku wynika z pozycji Senatu, określanego jako izba refleksji. Ma on znaczący wpływ na kształt ustaw przedkładanych przez Sejm.

Zobacz również: Sprawy urzędowe

Organizacja wyborów

Wybory przeprowadzają komisje wyborcze: państwowa, okręgowe i obwodowe.

Listy kandydatów na posłów i senatorów zgłaszane są w okręgach przez komitety wyborcze. Każdy komitet może zgłosić tylko jedną listę okręgową ,a kandydować można tylko w jednym okręgu. Zgłoszenie kandydata na posła musi być poparte 5 000 podpisów wyborców stale zamieszkujących w danym okręgu, natomiast zgłoszenie senatora wymaga 3000 podpisów.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Współcześnie Sejm złożony jest z 460 posłów, wybieranych przez naród w wyborach powszechnych, bezpośrednich, równych, proporcjonalnych i tajnych.
Współcześnie Sejm złożony jest z 460 posłów, wybieranych przez naród w wyborach powszechnych, bezpośrednich, równych, proporcjonalnych i tajnych.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)129.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »