| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne > Wybory parlamentarne 2001

Wybory parlamentarne 2001

Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś. W wyniku zmian zlikwidowano listę krajową oraz zmieniono metodę obliczania mandatów na Sainte-League , która faworyzuje partie średnie.

Kampania przedwyborcza

Nieudolne rządy dotychczasowej ekipy postsolidarnościowej, utorowały drogę do zwycięstwa lewicy. Sondaże przedwyborcze wskazywały na przygniatającą przewagę SLD-UP, na którą zamierzała głosować ponad połowa Polaków.

Przed wyborami w 2001 roku, w wyniku pogarszającej się sytuacji partii postsolidarnościowych, powstała nowa formacja polityczna Platforma Obywatelska.

Na scenie politycznej pojawiły się również przyciągająca elektorat tradycjonalistyczny- Liga Polskich Rodzin oraz Prawo i Sprawiedliwość, skupione wokół ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego.

Wyniki wyborów

Wybory do obu izb parlamentu odbyły się 23 września 2001 roku. W ich następstwie dotychczas rządząca Akcja Wyborcza Solidarność w ogóle nie weszła do Sejmu, uzyskując 5,6 % ( koalicja Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy).

Sukces wyborczy odniósł natomiast Sojuszu lewicy Demokratycznej, na który głosowało 41,04 % Polaków (5 342 519). Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska (12,68%- 1 651 099). Tuż za nią uplasowała się Samoobrona RP z 10,20 % poparciem (1 327 624). Do Sejmu dostały się również Prawo i Sprawiedliwość (9,50%), Polskie Stronnictwo Ludowe (8,98%) oraz Liga Polskich Rodzin (7,87%). Natomiast Komitet Mniejszości Niemieckiej, którego nie obowiązuje próg wyborczy uzyskał 0,36% głosów i 2 mandaty poselskie.

Inaczej sytuacja przedstawiała się w wyborach do Senatu, gdzie ugrupowania: AWS, PO, PiS, ROP oraz UW wystawiły wspólną listę pod nazwą Senat-2001. Tutaj w wyniku głosowania SLD uzyskał aż 75 mandatów senatorskich. Pozostałe mandaty trafiły w ręce członków koalicji Senat-2001(15), PSL(4), Samoobrony RP(2) LPR(2) oraz komitetów kandydatów niezależnych (2). Frekwencja w wyborach wyniosła 46,28%.

Wybory w 2001 roku oznaczały koniec dominacji parlamentarnej prawicy .

W październiku działalność rozpoczął rząd koalicyjny SLD-UP-PSL, na którego czele stanął Leszek Miller. W ten sposób zarówno władza wykonawcza ( prezydent) jak i władza ustawodawcza ) znalazła się w rękach sił postkomunistycznych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś.
Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK