| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Partie polityczne > Unia Pracy

Unia Pracy

Unia Pracy to partia o mieszanym pezetpeerowsko-solidarnościowym rodowodzie, utworzona przez działaczy dawnej opozycji demokratycznej i osobami wywodzącymi się z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Partia utworzona została w 1992 roku, a na jej czele stanął Ryszard Bugaj. W nadchodzących wyborach do Sejmu w 1993 roku partia zdobyła 7,28 % głosów, co dało jej 41 mandatów senatorskich.

W 2000 roku partia podpisała umowę koalicyjną z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych 2001 UP przypadło 16 mandatów poselskich.

W latach 2006-2008 UP przystąpiła do koalicyjnego ugrupowania politycznego Lewica i Demokraci (LiD) razem z SDPL, SLD i Partią Demokratyczną.

UP to partia ludzi pracy, jej celem jest walka z bezrobociem. Dopomina się o równe szanse i o godziwe warunki życia dla wszystkich obywateli.

Jej głównymi wartościami są: wolność, demokracja, ekonomiczna efektywność, społeczna sprawiedliwość, bezpieczeństwo socjalne, obywatelska samorządność, tolerancja - w tym religijna i światopoglądowa.

Partia postuluje rozbudowany system opieki społecznej, progresję podatkową, sprzeciw wobec reprywatyzacji i ograniczenie prywatyzacji, ponadto walczy o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, popiera dopuszczalność aborcji, domaga się rozdziału Kościoła od państwa.

Jest rzecznikiem interesów robotniczych ale również środowisk inteligenckich.

Obecnym prezesem partii jest Waldemar Witkowski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK