| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie > Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Sam akt pełnomocnictwa do głosowania sporządzany jest na wniosek wyborcy, wniesiony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów. Dodatkowe informacje dotyczące tej nowej możliwości można uzyskać we właściwym urzędzie gminy.

Podsumowując, aby zagłosować na swojego kandydata, należy być wpisanym do spisu wyborców. Osoby przebywające w czasie wyborów w miejscu swojego zameldowania, wpisane są do spisu wyborców automatycznie. Natomiast osoby przebywające w tym czasie w innym miejscu niż miejsce stałego zameldowania (również za granicą), muszą albo zostać dopisane do spisu wyborców, albo wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania i z takim zaświadczeniem udać się zagłosować w dowolne miejsce w Polsce lub też poza jej granicami. Dodatkowo, niepełnosprawni i wyborcy powyżej 75 roku życia mogą oddać swój głos w wyborach przez pełnomocnika.

Zobacz również: Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Podsumowanie

Wybory prezydenckie w naszym kraju zawsze cieszyły się z dużym zainteresowaniem, w nich też najwyższa była frekwencja. Celem publikacji było przedstawienie możliwości głosowania tak, aby frekwencja w wyborach prezydenckich w 2015 r. była jeszcze wyższa, a nawet historycznie najwyższa spośród wszystkich wyborów, które miały miejsce w Polsce. Każdy głos ma znaczenie, zatem skorzystajmy z naszego prawa i udajmy się na wybory!

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie 2015

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK