| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2011 > Czy komitet wyborczy może zaskarżyć podział czasu antenowego?

Czy komitet wyborczy może zaskarżyć podział czasu antenowego?

Nowelizacja Kodeksu Wyborczego wprowadza kilka zmian w zakresie prowadzenia kampanii wyborczej w mediach. Zmiany dotyczą nieodpłatnych audycji wyborczych oraz określają zasady składania skarg przez komitety wyborcze na podział czasu antenowego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej oraz zarządów publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych określi:

1. czas przeznaczony na rozpowszechnianie nieodpłatnie audycji wyborczych w każdym z programów ogólnokrajowych i regionalnych;

2. ramowy podział czasu rozpowszechniania audycji wyborczych (w okresie od 15 dnia przed głosowaniem do zakończenia kampanii wyborczej);

3. tryb postępowania w sprawach podziału czasu rozpowszechniania audycji wyborczych;

4. zakres rejestracji oraz sposób przygotowania i emisji audycji wyborczych;

5. sposób rozpowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych.

Zobacz również: Kampania wyborcza w radiu i w telewizji

Każdy komitet wyborczy, który zarejestrował kandydata na wójta ma prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach regionalnych nadawców publicznych radiowych i telewizyjnych.

Podział czasu antenowego między komitety wyborcze jest dokonywany proporcjonalnie do liczby zarejestrowanych kandydatów na danym obszarze. Czas w programie regionalnym dzieli się równo między wszystkie komitety wyborcze.

Jeżeli komitet wyborczy ma zastrzeżenia, co do sposobu podziału czasu antenowego, może złożyć skargę do komisarza wyborczego, właściwego ze względu na siedzibę oddziału Telewizji Polskiej lub Polskiego Radia. Skargę należy wnieść w ciągu 48 godzin od dokonania ustalenia. Sprawa będzie rozpatrywana przez komisarza wyborczego niezwłocznie.

Kodeks Wyborczy nakłada na komitet wyborczy obowiązek złożenia sprawozdania finansowego, w terminie 3 miesięcy od dnia wyborów. Sprawozdanie zawierać ma informacje o przychodach komitetu, jego wydatkach i zobowiązaniach finansowych, w tym także o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania. W nowelizacji kodeksu wyborczego, nad którą aktualnie pracuje Sejm, zostało określone, że wzór takiego sprawozdania ma określić minister właściwy do spraw finansów.

Zobacz również serwis: Wybory

Trwają również pracę nad innym projektem – nowelizującym Ordynację Wyborczą i kodeks wyborczy. W projekcie zawarte zostały propozycje zmian w wykazie okręgów wyborczych. Zmiany tłumaczone są zmianą liczby mieszkańców.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK