REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak można złożyć protest wyborczy?

Marta Wrzosek
Protest wyborczy może zostać wniesiony przez wyborcę, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców.
Protest wyborczy może zostać wniesiony przez wyborcę, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców.

REKLAMA

REKLAMA

9 października 2011 roku odbędą się wybory parlamentarne. Głosowanie musi odbyć się zgodnie z przepisami prawnymi. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, możemy złożyć protest wyborczy.

Kiedy można wnieść protest wyborczy?

Protest wyborczy może zostać wniesiony albo przeciwko ważności wyborów albo ważności wyborów w danym okręgu albo przeciwko wyborowi określonej osoby.

REKLAMA

Przyczyną wniesienia protestu jest podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom lub naruszenia przepisów dotyczących głosowania zawartych w kodeksie wyborczym.

Protest wyborczy może zostać wniesiony przez wyborcę, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców, przewodniczącego właściwej komisji wyborczej i pełnomocnikowi wyborczemu.

Zobacz również: Kampania wyborcza w radiu i telewizji

Przestępstwa przeciwko wyborom

Kodeks karny, w rozdziale XXXI, zawiera katalog przestępstw przeciwko wyborom i referendum. Wśród tych, które mogą mieć wpływ na przebieg głosowania, a więc są podstawą do wniesienia protestu wyborczego, możemy wyróżnić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. przeszkadzanie w swobodnym głosowaniu lub obliczaniu głosów (przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem);
  2. wywieranie wpływu, przez nadużycie stosunku zależności, na sposób głosowania określonej osoby;
  3. przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej za głosowanie w określony sposób.

Gdzie i w jakim terminie wnosi się protest?

Protest przeciwko ważności wyborów parlamentarnych wnosi się do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. Przekroczenie terminu powoduje utratę prawa do wniesienia protestu. Termin 7-dniowy jest nieprzywracany (nie można złożyć wniosku o przywrócenie terminu).

Termin zostanie uznany za zachowany, jeśli protest nadamy w tym terminie w polskiej placówce pocztowej.

Jeżeli przebywamy na statku, protest należy przekazać w wyżej wskazanym terminie kapitanowi statku, a jeśli znajdujemy się za granicą – konsulowi. W takim przypadku należy jednak ustanowić w kraju swojego pełnomocnika.

Protest powinien zawierać zarzuty (popełnienie przestępstwa, które miało wpływ na głosowanie lub wskazanie, jakie przepisy dotyczące głosowania zawarte w kodeksie wyborczym zostały naruszone) oraz dowody, na których się je opiera.

Rozpatrzenie protestu

Sąd Najwyższy rozpatruje protest w składzie 3 sędziów i wydaje opinię w tej sprawie. W postępowaniu uczestniczą: wnoszący protest, przewodniczący właściwej komisji wyborczej i Prokurator Generalny.

Zobacz również serwis: Wybory parlamentarne 2011

Ważność wyborów

Na podstawie sprawozdania z wyborów oraz wszystkich opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów, Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów parlamentarnych.

Jeżeli nie wykazano żadnych nieprawidłowości, wówczas Sąd Najwyższy wydaje uchwałę o ważności wyborów. Gdyby okazało się jednak, że wybory są nieważne (czy to w całości czy też w stosunku do określonego posła), stwierdza się wygaśnięcie mandatów i postanawia o ponownym przeprowadzeniu wyborów lub podjęciu niektórych czynności wyborczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będą dopłaty do składek producentów rolnych - dla upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, gryki, bobowatych drobnonasiennych, roślin zielarskich

    Rozszerzony zostanie katalog upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len, konopie, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie oraz grykę.

    Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą tabletki "dzień po". Co to oznacza?

    Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy. To weto wywołało wiele kontrowersji i dyskusji.

    Zwrot części podatku rolnego za 2024 rok - jest projekt ustawy!

    W projekcie ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok proponuje się zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości ha przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej.

    RCB uruchomiło stronę z poradami na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją

    RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, zawierającą podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

    REKLAMA

    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    REKLAMA