| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

Kodeks wyborczy

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania wyborów i warunków ich ważności. Obejmuje wybory:

  1. do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
  3. do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej;
  4. do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego;
  5. na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Zobacz również: Wybory parlamentarne 2015 – termin

Orzeczenie TK – dwudniowe wybory

Do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zwróciła się grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości z pytaniem dotyczącym niekonstytucyjności niektórych przepisów Kodeksu wyborczego. Art. 4 wskazanej wyżej ustawy stanowi, że wybory odbywają się w dniu wolnym od pracy, a organ zarządzający wybory (w przypadku wyborów parlamentarnych – Prezydent Polski) może postanowić, że głosowanie w wyborach przeprowadzone zostanie w ciągu 2 dni.

Zdaniem TK dwudniowe wybory są niezgodne z art. 98 Konstytucji RP, który zakłada przeprowadzenie głosowania "w dniu wolnym od pracy". Po wyroku TK z dnia 20 lipca 2011 roku (sygn. K 9/11) wybory parlamentarne i prezydenckie mogą trwać tylko jeden dzień.

Wybory parlamentarne i prezydenckie mogą trwać tylko jeden dzień. Dwa dni może natomiast trwać głosowanie w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

Zadaj pytanie na: Forum

Plakaty wyborcze

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zakwestionowali również konstytucyjność przepisów Kodeksu wyborczego zakazujących korzystania w kampanii wyborczej z billboardów i płatnych spotów reklamowych. TK uznał zakaz za niezgodny z Konstytucją, jako ograniczenie wolności wyrażania przez partie polityczne swoich poglądów oraz wolności pozyskiwania przez wyborów informacji.

Pozostałe przepisy zgodne z Konstytucją

Za zgodne z Konstytucją Trybunał uznał przepisy o:

  1. jednomandatowych okręgach w wyborach do Senatu (kwestionowano nie tyle zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania, tryb, w jakim wprowadzona została ta zmiana);
  2. głosowaniu w wyborach za pośrednictwem pełnomocnika (do czego jest uprawniony wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności);
  3. głosowaniu korespondencyjnym przez Polaków za granicą (Polak mieszkający za granicą, otrzyma pakiet wyborczego, wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty, którą otrzymał w pakiecie wyborczym, zakleją ją i wkłada do koperty zwrotnej, a następnie przesyła ją na adres właściwego konsula; ten przekazuje ją właściwej komisji wyborczej).

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Wyrok TK z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. K 9/11.

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »