| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

Kodeks wyborczy

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania wyborów i warunków ich ważności. Obejmuje wybory:

  1. do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
  3. do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej;
  4. do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego;
  5. na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Zobacz również: Wybory parlamentarne 2015 – termin

Orzeczenie TK – dwudniowe wybory

Do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zwróciła się grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości z pytaniem dotyczącym niekonstytucyjności niektórych przepisów Kodeksu wyborczego. Art. 4 wskazanej wyżej ustawy stanowi, że wybory odbywają się w dniu wolnym od pracy, a organ zarządzający wybory (w przypadku wyborów parlamentarnych – Prezydent Polski) może postanowić, że głosowanie w wyborach przeprowadzone zostanie w ciągu 2 dni.

Zdaniem TK dwudniowe wybory są niezgodne z art. 98 Konstytucji RP, który zakłada przeprowadzenie głosowania "w dniu wolnym od pracy". Po wyroku TK z dnia 20 lipca 2011 roku (sygn. K 9/11) wybory parlamentarne i prezydenckie mogą trwać tylko jeden dzień.

Wybory parlamentarne i prezydenckie mogą trwać tylko jeden dzień. Dwa dni może natomiast trwać głosowanie w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

Zadaj pytanie na: Forum

Plakaty wyborcze

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zakwestionowali również konstytucyjność przepisów Kodeksu wyborczego zakazujących korzystania w kampanii wyborczej z billboardów i płatnych spotów reklamowych. TK uznał zakaz za niezgodny z Konstytucją, jako ograniczenie wolności wyrażania przez partie polityczne swoich poglądów oraz wolności pozyskiwania przez wyborów informacji.

Pozostałe przepisy zgodne z Konstytucją

Za zgodne z Konstytucją Trybunał uznał przepisy o:

  1. jednomandatowych okręgach w wyborach do Senatu (kwestionowano nie tyle zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania, tryb, w jakim wprowadzona została ta zmiana);
  2. głosowaniu w wyborach za pośrednictwem pełnomocnika (do czego jest uprawniony wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności);
  3. głosowaniu korespondencyjnym przez Polaków za granicą (Polak mieszkający za granicą, otrzyma pakiet wyborczego, wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty, którą otrzymał w pakiecie wyborczym, zakleją ją i wkłada do koperty zwrotnej, a następnie przesyła ją na adres właściwego konsula; ten przekazuje ją właściwej komisji wyborczej).

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Wyrok TK z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. K 9/11.

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483).

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »