| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Na jakich zasadach będziemy wybierać senatorów?

Na jakich zasadach będziemy wybierać senatorów?

Jednomandatowe okręgi wyborcze – to jedna z kluczowych zmian, jakie wprowadził Kodeks wyborczy. W okręgach jednomandatowych będziemy wybierać senatorów w najbliższym wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku.

Kodeks wyborczy

Jednym z istotniejszych osiągnięć Sejmu VI kadencji było skodyfikowanie prawa wyborczego w ramach jednego aktu – Kodeksu wyborczego. Do tej pory przepisy dotyczące wyborów były zawarte w kilku ustawach. Osobno regulowane były wybory parlamentarne, osobno prezydenckie, osobno samorządowe. Teraz wszystko znajduje się w jednym akcie - ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Jedną z istotnych nowelizacji, które wprowadza ów akt jest zmiana charakteru wyborów do Senatu. Wybory, jakie odbędą się w październiku 2015 roku będą drugimi, w których członków wyższej izby polskiego parlamentu wybierzemy w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Zadaj pytanie na: Forum

Dlaczego tylko w Senacie?

Zmiana dotychczasowego systemu wyboru dotyczy tylko Senatu, gdyż tylko w odniesieniu do tej izby możliwe było wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (tzw. JOW-y) bez zmiany Konstytucji. Zgodnie bowiem z art. 97 Konstytucji wybory do Senatu muszą być powszechne, bezpośrednie i odbywać się w głosowaniu tajnym. W takiej sytuacji wprowadzenie okręgów jednomandatowych jest możliwe, gdyż nie narusza ustalonych w tym przepisie zasad.

O ile wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu jest możliwe jedynie za pomocą zwykłej ustawy, o tyle wprowadzenie ich w wyborach do Sejmu, wymagałoby już zmiany Konstytucji. Zgodnie bowiem z art. 96 Konstytucji wybory do Sejmu są także proporcjonalne. Wprowadzenie okręgów mandatowych wymagałoby zatem zmiany Konstytucji i wykreślenia tego przymiotnika.

Zobacz też: Kto może zostać posłem lub senatorem w wyborach parlamentarnych?

Jak przebiegają wybory do Senatu?

W zbliżających się wyborach do Senatu w 2015 roku kandydatów Polacy będą wybierać w stu okręgach wyborczych. W każdy okręgu wyborczym do uzyskania będzie tylko jeden mandat, który zdobędzie kandydat z największą liczbą głosów ważnych (art. 273 ust. 1 Kodeksu wyborczego).

W Warszawie wybierani będą kandydaci w 4 okręgach, co oznacza, że do obsadzenia w stolicy są cztery mandaty. W Krakowie do obsadzenia będą dwa mandaty.

Nie będzie wymogu uzyskania bezwzględnej większości. Mandat zdobędzie ten, na kogo zagłosowała największa liczba wyborców. Tym samym nie ma mowy o przeprowadzaniu dodatkowego głosowania, jak przy wyborach wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Zgłaszanie kandydatów

Wprowadzenie okręgów mandatowych oznacza, że kandydaci będą w mniejszym stopniu uniezależnieni od partii politycznych. Senatorem będzie mogła zostać także osoba, której komitet wyborczy wystawił kandydata tylko w jednym okręgu.

Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata w każdym okręgu wyborczym.

Należy jednak pamiętać także o tym, że zgłoszenie kandydata wymaga najpierw uzyskanie podpisów co najmniej 2 tys. wyborców.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »