| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Andrzej Lepper

Andrzej Lepper

Andrzej Lepper już po raz czwarty chce wystartować w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, nie bez trudności, zarejestrowała jego kandydaturę. Czy za czwartym razem się uda zdobyć upragniony urząd przekonamy się 20 czerwca.

Andrzej Lepper jest politykiem kontrowersyjnym. Z prostego związkowca w przeciągu kilku lat stał się pierwszoplanową postacią polskiej polityki.

Urodził się 13 czerwca 1954 r. w Stowięcinie w Województwie Zachodniopomorskim. Ukończył Technikum Rolnicze w Sypniewie w 1974 r. Pracował jako robotnik w rolnictwie wspinając się na kolejne szczeble awansu. Od 1980 r. prowadzi własne gospodarstwo rolne.

Pod koniec lat 70. należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W politykę po raz kolejny angażuje się na początku lat 90. Zakłada wtedy związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona” a następnie partię Samoobrona RP. W tym czasie zasłynął licznymi protestami i barykadami dróg.

Miał kilka procesów karnych. W kilku z nich został nawet skazany ale nie odbył nigdy kary pozbawienia wolności.

Pierwszy raz wszedł do Sejmu w 2001 roku, chociaż wcześniej kilkukrotnie startował w wyborach parlamentarnych. W Sejmie IV kadencji sprawował przez krótki czas funkcję wicemarszałka izby.

Zasiadał również w Sejmie V kadencji. W tym też czasie pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu. W wyniku podpisania koalicji PiS- Samoobrona- LPR został wicepremierem i ministrem rolnictwa.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r. nie udało mu się zdobyć mandatu poselskiego.

Próbował swoich sił w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu krośnieńskim jednak przegrał je z kandydatem PiS Stanisławem Zającem.

Obecnie jest kandydatem Samoobrony na urząd Prezydenta RP. Jego start w wyborach stanął jednak pod znakiem zapytania. Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła wpisania go na listę kandydatów. Andrzej Lepper od tej decyzji się odwołał. Jego odwołanei zostało pomyślenie rozpatrzone i może on się ubiegać o fotel prezydenta.

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się w Polsce 20 czerwca 2010 r. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Zobacz też: Sondaż prezydencki Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK