| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Andrzej Lepper

Andrzej Lepper

Andrzej Lepper już po raz czwarty chce wystartować w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, nie bez trudności, zarejestrowała jego kandydaturę. Czy za czwartym razem się uda zdobyć upragniony urząd przekonamy się 20 czerwca.

Andrzej Lepper jest politykiem kontrowersyjnym. Z prostego związkowca w przeciągu kilku lat stał się pierwszoplanową postacią polskiej polityki.

Urodził się 13 czerwca 1954 r. w Stowięcinie w Województwie Zachodniopomorskim. Ukończył Technikum Rolnicze w Sypniewie w 1974 r. Pracował jako robotnik w rolnictwie wspinając się na kolejne szczeble awansu. Od 1980 r. prowadzi własne gospodarstwo rolne.

Pod koniec lat 70. należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W politykę po raz kolejny angażuje się na początku lat 90. Zakłada wtedy związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona” a następnie partię Samoobrona RP. W tym czasie zasłynął licznymi protestami i barykadami dróg.

Miał kilka procesów karnych. W kilku z nich został nawet skazany ale nie odbył nigdy kary pozbawienia wolności.

Pierwszy raz wszedł do Sejmu w 2001 roku, chociaż wcześniej kilkukrotnie startował w wyborach parlamentarnych. W Sejmie IV kadencji sprawował przez krótki czas funkcję wicemarszałka izby.

Zasiadał również w Sejmie V kadencji. W tym też czasie pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu. W wyniku podpisania koalicji PiS- Samoobrona- LPR został wicepremierem i ministrem rolnictwa.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r. nie udało mu się zdobyć mandatu poselskiego.

Próbował swoich sił w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu krośnieńskim jednak przegrał je z kandydatem PiS Stanisławem Zającem.

Obecnie jest kandydatem Samoobrony na urząd Prezydenta RP. Jego start w wyborach stanął jednak pod znakiem zapytania. Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła wpisania go na listę kandydatów. Andrzej Lepper od tej decyzji się odwołał. Jego odwołanei zostało pomyślenie rozpatrzone i może on się ubiegać o fotel prezydenta.

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się w Polsce 20 czerwca 2010 r. 

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Zobacz też: Sondaż prezydencki Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK