| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Janusz Korwin- Mikke

Janusz Korwin- Mikke

Janusz Korwin- Mikke już 3 razy ubiegał się o fotel Prezydenta RP. W tym roku również jest kandydatem do tego urzędu. Czy mu się uda zobaczymy 20 czerwca 2010 r.

Janusz Korwin- Mikke to bez wątpienia polityk nietuzinkowy. Ma bardzo oryginalne i radykalne poglądy. Jednak brakuje mu sukcesów politycznych.

Janusz Korwin- Mikke urodził się 27 października 1942 roku w Warszawie. W tym mieście kończy Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Rejtana (matura `59). Po czym rozpoczyna studia na Uniwersytecie Warszawskim. Studiuje matematykę, prawo, filozofię, socjologię. W roku 1968 relegowany z uczelni za udział w demonstracjach studenckich. Tytuł magistra eksternistycznie uzyskuje w 1970 r.

Należał do Stronnictwa Demokratycznego (1962-1982).

Pod koniec lat 70. zakłada wydawnictwo drugiego obiegu tworzy również prywatne seminaria poświęcone zagadnieniom liberalizmu i konserwatyzmu.

Uczestniczy jako doradca w strajku w stoczni szczecińskiej w 1980r. Z terenu stoczni zostaje wyrzucony.

W stanie wojennym internowany na 3 miesiące. Po opuszczeniu więzienia na Białołęce zaczyna tworzyć Partię Liberałów „Prawica” a następnie Ruch polityki Realnej (przekształcony na Unię Polityki Realnej).

Z niewielka przerwą kierował Unią polityki Realnej do 2002 r. Z ramienia tej partii zasiadł w Sejmie I kadencji, gdzie wsławił się zgłoszeniem uchwały lustracyjnej. Więcej razy nie udało mu się dostać do parlamentu- próbował kilka razy do Sejmu, startował w wyborach uzupełniających do Senatu, ubiegał się również o miejsce w Parlamencie Europejskim.

Trzykrotnie próbował swoich sił w wyborach prezydenckich (1995, 2000, 2005) uzyskując w nich znikome poparcie.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Ubiegał się również o funkcje prezydenta miasta Warszawy. Również bez powodzenia.

Obecnie przewodniczy partii Wolność i Praworządność. Z jej poparcia kandyduje po raz czwarty na urząd prezydenta. Został oficjalnie zarejestrowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

Zobacz też: Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK