| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2010 > Cisza wyborcza potrwa do zamknięcia lokali wyborczych

Cisza wyborcza potrwa do zamknięcia lokali wyborczych

Od północy w piątek 18 czerwca rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę o godzinie 20.

Cisza wyborcza jest okresem, w którym w żaden sposób nie można agitować na rzecz kandydatów startujących w wyborach.

Cisza wyborcza kończy czas kampanii wyborczej, w której kandydaci mogą prezentować swoje programy wyborcze i tym samym przekonywać do swoich racji.

W związku z ciszą wyborczą zakazane są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, happeningi, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, oraz wszelkie inne działania skierowane na przekonanie niezdecydowanych wyborców do zagłosowania na kandydata.

W trakcie ciszy wyborczej nie wolno też w jakikolwiek sposób namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów za pośrednictwem Internetu np. za pośrednictwem for internetowych.

Zakazem objęte jest też naklejanie plakatów wyborczych, rozdawanie ulotek czy parkowanie pojazdów mechanicznych obklejonych plakatami wyborczymi pod lokalem do głosowania. Nie można też wejść do lokalu wyborczego np. w koszulce z podobizną kandydata startującego w wyborach. Plakaty wyborcze, które zostały naklejone przed ciszą wyborczą zgodnie z prawem mogą zostać.Ponadto podczas ciszy wyborczej media nie mogą publikować sondaży.

Zobacz też: Sprawy urzędowe

Jeśli zachęcanie do udziału w głosowaniu nie przybiera formy agitacji wyborczej to jest dozwolone. Jednak nie każde działanie na rzecz zwiększenia frekwencji jest pożądane. Kandydat lub członkowie jego sztabu wyborczego nie powinni zachęcać do uczestnictwa w głosowaniu.

Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Za publikowanie sondaży kara sięga od 500 tys. zł do 1 mln zł. Natomiast za zrywanie plakatów grozi kara grzywny od 20 do 5000 złotych lub od 2 do 60 dni aresztu.

Każdy wyborca, który zauważy przypadek złamania ciszy wyborczej, powinien powiadomić o tym fakcie policję.

Zobacz też: Kompendium wyborów prezydenckich

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK