| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2010 > Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

Zgodnie z harmonogramem wyborczym pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie 21 listopada. Przy wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta jest także możliwa druga tura.

Data wyborów została ustalona w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów, który po konsultacji z Państwową Komisją Wyborczą wyznaczył dzień wyborów na 21 listopada. W wyborach będziemy głosować na przedstawicieli w radzie gminy, powiatu oraz w sejmiku wojewódzkim. Oprócz tego uprawnieni do głosowania wybiorą również wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.

Zobacz najnowsze artykuły: Wybory samorządowe 2010

W odróżnieniu od wyborów do organów uchwałodawczych samorządu, wójtem, burmistrzem, czy prezydentem miasta może zostać wybrana osoba, która zdobędzie powyżej 50 proc. głosów. Jeżeli nie stanie się tak w pierwszej turze, wtedy też w tych samorządach zostanie przeprowadzona II tura. Jest ona zaplanowana na 5 grudnia 2010 r.

W wyborach do rad i sejmików samorządu kandydować może każdy, komu przysługuje czynne prawo wyborcze (czyli prawo do wybierania). Chodzi zatem o obywateli polskich oraz Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat.

Zobacz również: Bierne prawo wyborcze

Kandydować do organów samorządu nie mogą karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego; wobec których wydano prawomocny wyrok w takiej sprawie; wobec których stwierdzono utratę prawa wybieralności (dotyczy postępowania lustracyjnego).

Zobacz również: Czynne prawo wyborcze

Trochę inaczej wygląda kwestia kandydowania na wójta (burmistrza, czy prezydenta). Kandydować mogą osoby, które w dniu głosowania mają ukończone 25 lat.

Kandydat na wójta nie musi mieć miejsca zamieszkania w gminie, do której kandyduje. Wyborca tak.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK