| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2010 > Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych można zagłosować tylko w gminie, w której mamy miejsce zameldowania. Jeżeli mieszkamy gdzie indziej, aby zagłosować musimy być wpisani do rejestru wyborców.

Wybory samorządowe różnią się od wyborów do parlamentu, czy na prezydenta. W nich wskazujemy naszych lokalnych przedstawicieli do samorządu, stąd też możliwość głosowania poza miejscem zameldowania jest w znacznej mierze ograniczona.

Wyborcy mogą głosować jedynie w gminach w których są zameldowani. O ile bowiem w wyborach do parlamentu, czy na prezydenta wybieramy przedstawicieli narodu, o tyle w zbliżającym się głosowaniu chodzi o przedstawicieli lokalnych. Nie ma zatem powodu, by umożliwiać osobie turyście ze Szczecina, uczestnictwo w wyborach do rady gminy w województwie podkarpackim.

Czy to jednak oznacza, że osoby, które na stałe mieszkają poza miejscem swojego zameldowania, nie będą mogły zagłosować w zbliżających się wyborach? Problem ten dotyczy zwłaszcza studentów, którzy obowiązek meldunkowy spełniają niemalże wyłącznie wtedy, gdy mieszkają w uczelnianych akademikach.

Dla tych, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu, ale nie mają zameldowania w gminie w której mieszkają, została pozostawiona pewna opcja. Takie osoby mogą bowiem wziąć udział w głosowaniu, pod warunkiem, że wcześniej zgłoszą się do Wydziału Spraw Obywatelskich urzędu gminy (tej w której mieszkają) i zgłoszą wniosek o dopisanie do stałego rejestru wyborców.

Zgodnie z art. 34 Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw na podstawie takiego stałego rejestru wyborców w danej gminie, najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów, sporządza się spis wyborców.

Sam spis dzieli się na dwie części. W części A spis obejmuje obywateli polskich, którzy mogą głosować w danej gminie. W tej części spisu wymienia się nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL i adres zamieszkania wyborcy.

POBIERZ WZÓR: Wniosek o wpisanie do rejestru w części A

Część B obejmuje z kolei obywateli Unii Europejskich, niebędących obywatelami polskimi, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy.

Zgodnie z przepisami unijnymi obywatele Unii Europejskiej na terenie całej Unii mają prawo do wybierania w wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego.

POBIERZ WZÓR: Wniosek o wpisanie do rejestru w części B

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »