| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jakie sankcje grożą za szalbierstwo

Jakie sankcje grożą za szalbierstwo

Wyłudzanie świadczeń to wykroczenie (zwane również szalbierstwem), które w praktyce występuje dość często. Ustawodawca pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny penalizuje w art. 121 Kodeksu wykroczeń szereg zachowań polegających na uzyskaniu nienależnego świadczenia.

Z kolei w zakresie opisywanego pojęcia „innego świadczenia” nie mieści się zachowanie polegające na wyłudzeniu mieszkania w hotelu bez zamiaru uiszczenia należności" (uchwała SN z 23 listopada 1972 r., VI KZP 49/72, OSNKW 1973, nr 2-3, poz. 27) oraz brak uiszczenia zapłaty za umowę o dzieło ( tak uchwała SN z 24 stycznia 1973 r., VI KZP 69/72, OSNKW 1973, nr 4, poz. 42).

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Co grozi za szalbierstwo

Zgodnie z treścią art. 121§1 Kodeksu wykroczeń za wszystkie wskazane formy szalbierstwa sprawcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Dodatkowo należy wskazać, iż na mocy art. 121§3 Kodeksu wykroczeń za wszystkie formy szalbierstwa (z wyjątkiem zachowania określonego w art. 121§1 Kodeksu wykroczeń – wyłudzenie przejazdu koleją lub innym środkiem lokomocji) sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyłudzonego mienia.

Brak możliwości nałożenia wskazanego obowiązku na sprawcę czynu z art. 121§ 1 Kodeksu wykroczeń wynika naturalnie z faktu, iż na tego sprawcę nakładana jest już kara finansowa (stosowna do regulaminu przewoźnika, czyli np. jest to mandat w razie jazdy tramwajem bez biletu).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK