| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Co grozi za samowolne używanie cudzej rzeczy?

Co grozi za samowolne używanie cudzej rzeczy?

Ustawodawca w ramach ochrony własności prywatnej obok wykroczenia niszczenia lub przywłaszczania cudzego mienia oraz szalbierstwa wyodrębnił oddzielny typ wykroczenia polegający na samowolnym używaniu cudzej rzeczy ruchomej.

Prawny charakter czynu

Wskazane wykroczenie może być popełniony tylko umyślnie. Naturalnie jest to wykroczenie powszechne, tj. może je popełnić każda osoba korzystająca z cudzej rzeczy (nie posiadająca stosownego uprawnienia cywilnego do korzystania z niej).

Wskazane wykroczenie jest czynem ściganym na żądanie pokrzywdzonego co oznacza, iż oprócz ujawnienia czynu musi on zażądać ścigania i ukarania sprawców.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Co jest penalizowane

W przypadku przedmiotowego wykroczenie penalizowane jest samo używanie cudzej rzeczy bez wiedzy i zgody właściciela (nie musi tutaj istnieć chęć jej przywłaszczenia, zużycia, uszkodzenia, etc.).

Wskazaną rzeczą ruchomą może być cudzy komputer, kosiarka w ogrodzie etc., podkreślić należy, że przepis ten nie dotyczy używania pojazdu mechanicznego albowiem kodeks karny w tej materii zawiera oddzielny przepis penalizujący krótkotrwały zabór cudzego pojazdu.

Warto zaznaczyć, że zgoda właściciela może być wyrażona wprost lub w sposób dorozumiany. W literaturze wyraża się pogląd, iż zgoda musi być wyrażona najpóźniej w chwili rozpoczęcia „używania” danej rzeczy.

Pogląd powyższy z punktu widzenia prawa cywilnego jest słuszny. W sytuacji w której dana osoba wyraża następczą zgodę na używanie rzeczy i nie składa wniosku o ściganie sprawcy zachodzi bowiem sytuacja, w której wykroczenie zostaje popełnione, ale pokrzywdzony niejako je akceptuje poprzez brak żądania ścigania czynu.

Należy podkreślić, iż sprawca nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli działał w błędnym przekonaniu, iż osoba która mu udzieliła zgody na używanie rzeczy była jej właścicielem. Nie odpowiada on naturalnie również wówczas gdy bezprawne użycie cudzej rzeczy podyktowane było stanem wyższej konieczności.

Zobacz również serwis: Charakterystyka wykroczeń

Co grozi za to wykroczenie

Za wskazane wykroczenie sprawca podlega karze grzywny lub nagany.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK