| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Za co mandatem ukarze nas straż miejska?

Za co mandatem ukarze nas straż miejska?

Od 1 marca 2011 roku obowiązuje zmienione rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. O co rozszerzył się katalog ich uprawnień?

Cel wprowadzenia zmian

Strażnicy miejscy (gminni) przed wejściem w życie zmian mieli dużo węższe uprawnienia w zakresie nakładania mandatów karnych, co prowadziło do tego, że w sytuacji popełnianego przez osobę wykroczenia, mieli związane ręce – mogli jedynie taką osobę pouczyć lub skierować wniosek o ukaranie do sądu.

Jak stwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, tylko natychmiastowa reakcja (tj. kara) może przynieść pozytywne rezultaty – zagwarantować poszanowanie prawa.

Ocena MSWiA nie była jedyną przyczyną wprowadzenia zmian. Duży wpływ miały również wydarzenia, które miały miejsce w czasie powodzi w 2010 roku, kiedy to wiele osób wchodziło na wały przeciwpowodziowe, a strażnicy miejscy (gminni) w takich sytuacjach nie mieli zbyt wielkiego pola manewru.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co przyniosła zmiana rozporządzenia?

Od 1 marca 2011 roku, strażnicy miejscy mogą karać za większą liczbę wykroczeń. Katalog wykroczeń, za które można zostać ukaranym mandatem rozszerzył się m.in. o znieważenie Polski, naród polski lub jej konstytucyjne organy – premiera, prezydenta lub parlament.

Ponadto, mandat karny zostanie nałożone na osobę, która znieważa hymn lub niszczy flagę polską. Strażnik nałoży mandat także na osoby, które umieszczają plakaty i hasła wyborcze w niedozwolonych miejscach.

W rozszerzonym katalogu wykroczeń znalazły się również: organizowanie nielegalnych publicznych zbiórek oraz zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia.

W nawiązaniu do wydarzeń z poprzedniego roku, w katalogu wykroczeń znalazły się również rozkopywanie wałów przeciwpowodziowych, uszkadzanie umocnień czy łamanie zakazu wstępu na wały.

Nowe przepisy nadają strażnikom miejskim uprawnienie do karania mandatem osób, które mają obowiązek opieki nad małoletnimi do lat 7 i dopuszczają do jego przebywania w okolicznościach dla niego niebezpiecznych (np. pozostawienie dziecka na parkingu lub na mrozie przez dłuższy czas).

Rozszerzenie katalogu ma umożliwić szybszą reakcję na popełniane wykroczenie – nałożenie mandatu na miejscu zdarzenia.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK