| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jak legalnie łowić ryby?

Jak legalnie łowić ryby?

Osoba, która chce zgodnie z prawem łowić ryby na wędkę, musi pamiętać o trzech podstawowych kwestiach – musi wyrobić kartę wędkarską, używać odpowiedniego sprzętu i przestrzegać przepisów o okresach i wymiarach ochronnych ryb.

Po pierwsze, karta wędkarska

Każda osoba, która chce legalnie łowić ryby, musi posiadać kartę wędkarską. Z tego obowiązku zwolnione są tylko następujące osoby:

  1. osoby do lat 14, ale mogą one uprawiać amatorski połów ryb pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę (po ukończeniu 14 lat i wyrobieniu karty, młody wędkarz aż do ukończenia 16. roku życia nie może bez opieki łowić w nocy);
  2. cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Polski.

Zobacz też: Co grozi za brak karty wędkarskiej?

Aby stać się właścicielem karty wędkarskiej, należy złożyć wniosek w starostwie powiatowym (karty wydaje starosta). Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o zdaniu egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb, dwa zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty wędkarskiej.

Za brak karty wędkarskiej i zezwolenia grozi grzywna. Dokumenty zawsze należy mieć przy sobie, gdyż w przeciwnym razie zostaniemy potraktowani tak, jakbyśmy ich w ogóle nie mieli (nie wyrobili karty, nie uzyskali zezwolenia). W obu przypadkach mandat wyniesie 200 zł. Możemy go nie przyjąć i sprawa trafi do sądu.

Po drugie, odpowiedni sprzęt

Przepisy prawne określają, jaka powinna być minimalna długość wędki (30 cm), a także jakie rodzaje przynęt mogą być stosowane przez wędkarzy (sztuczne i naturalne).

Przynęty sztuczne mogą być wyposażone w 3 haczyki, a każdy z nich może mieć 4 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm. Ryby można łowić również na sztuczne przynęty imitujące owady.

Natomiast przynęty naturalne to żywe lub martwe organizmy żywe, w tym ryby (ale one nie mogą znajdować się w okresie ochronnym), a także różnego rodzaju robaki oraz rośliny. Jako przynęt naturalnych nie można używać zwierząt i roślin chronionych ani ikry ryb.

Ryby przeznaczone na przynętę mogą być złapane wyłącznie w tych wodach, w których później wędkarz będzie ich używał (na nie łowił inne ryby). Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności o lat 2.

Jeżeli chcemy łowić ryby z łódki, musimy pamiętać, że sprzęt powinien być zarejestrowany i odpowiednio oznakowany (rejestracji dokonuje starosta). Oznakowanie łódki składa się z 2 liter określających województwo, 3 liter określających powiat i 4 cyfr. Na końcu znajduje się:

  1. litera A – jeśli łódź służy do amatorskiego połowu ryb;
  2. litera R – jeśli jest to rybacki sprzęt pływający.

 Między wędkarzami łowiącymi z łodzi musi zostać zachowany odpowiedni odstęp: 25 m przy metodzie gruntowej i spławikowej, 50 m łowiąc na spinning, 50 m od wędkarza łowiącego z brzegu.

Po trzecie, okresy i wymiary ochronne

Łowiąc ryby na wędkę, należy pamiętać o wymiarach i okresach ochronnych. Chodzi o to, by nie łapać ryb w okresie tarła, a także ryb małych – by dać im szansę na rozwój i rozmnożenie się.

Wymiary ochronne ryb są różne w zależności od gatunku ryby, np. wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm, a okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Wędkarz, który łowi ryby w okresie ochronnym zostanie ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. W takiej sytuacji orzeka się również przepadek sprzętu (tj. wędek) oraz odbiera się kartę wędkarską co najmniej na rok.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK