| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Alkohol na stadionach - jak i kiedy?

Alkohol na stadionach - jak i kiedy?

Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 % alkoholu. W praktyce zatem będzie to tylko piwo.

Napój alkoholowy zdefiniowany został w art. 46 AlkUst i ta definicja ma charakter uniwersalny w polskim prawie i tak napój alkoholowy to produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Powyższe czynności związane z napojami alkoholowymi mogę odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, a sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych mogą być prowadzone wyłącznie przez podmioty posiadające zezwolenie na sprzedaż alkoholu (o którym jest mowa w AlkUst) i które to podmioty dodatkowo prowadzą działalność polegającą na organizacji przyjęć.

Polecamy serwis: Wykroczenia

Sprzedaż alkoholu na imprezach masowych dozwolona jest jedynie w nietwardych opakowaniach, w praktyce w plastikowych kubkach (nie mogą być sprzedawane w opakowaniach w szczególności wykonanych ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego).

Formalnym warunkiem do sprzedawania, podawania i spożywania alkoholu podczas imprezy masowej jest dołączenie przez organizatora do wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej informacji o rozmieszczeniu miejsc i czasie, w których będą wykonywane czynności związane z napojami alkoholowymi. Przed 13 stycznia 2012 r. (czyli przed wejściem w życie tego przepisu) nie było możliwości sprzedawania, podawania ani spożywania napojów alkoholowych na imprezie masowej. Oczywiście w dalszym ciągu na podstawie AlkUst (o tym szerzej potem) zabronione jest wnoszenie napojów alkoholowych na imprezę masową.

Co do imprezy odbywającej się na stadionie, nie będącym imprezą masową uregulowania tej materii znajdują się w AlkUst. Na takich imprezach może odbywać się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % alkoholu bez żadnych warunków formalnych do spełnienia (oczywiście trzeba posiadać ogólne zezwolenie na sprzedaż alkoholu, o którym mowa w art. 18 AlkUst). Natomiast w przypadku napojów zawierających więcej niż 4,5 % alkoholu, to zgodnie z art. 14 ust. 5 AlkUst, ich sprzedaż może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za specjalnym zezwoleniem (chyba tu chodzi o wójta lub burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację stadionu, choć ustawa milczy o zezwolenie kogo tu chodzi) i tylko w miejscach do tego wyznaczonych, z tym że zgodnie z art. 181 AlkUst w celu ułatwienia sprzedaży alkoholu przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych oraz jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej mogą być wydawane jednorazowe zezwolenia na sprzedaż na okres do 2 dni. Przy sprzedaży alkoholu na imprezach w zamkniętych pomieszczeniach (do 299 osób) nie ma żadnych specjalnych uregulowań, czyli nie trzeba mieć specjalnego zezwolenia, a jedynie zezwolenie na sprzedaż alkoholu z art. 18 AlkUst.

Oczywiście na podstawie art. 16 AlkUst zabronione jest wnoszenie napojów alkoholowych m.in. na teren stadionów i innych obiektów, w których odbywają się imprezy masowe sportowe i rozrywkowe. Osoby posiadające te napoje muszą przekazać je do depozytu pod rygorem niewpuszczenia lub usunięcia ze stadionu. A contrario (czyli rozumując przeciwnie) należy stwierdzić, że na niemasową imprezę (czyli z założenia do 999 bądź 299 osób) nie jest zabronione na podstawie AlkUst wnoszenie napojów alkoholowych. Organizator jednak może ustalić swój regulamin, który jest wiążący dla uczestników takiej imprezy i który może tego zabronić.

Zobacz również: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK