| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Zakłócanie ciszy nocnej

Zakłócanie ciszy nocnej

Należy pamiętać, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22 do 6 rano. To okres, w którym bezwzględnie przysługuje nam prawo do odpoczynku. Każdy kto zakłóca ciszę w porze nocnej może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Głośny sąsiad czy przewrażliwiona sąsiadka

Sytuacja, kiedy w naszym lub pobliskim bloku odbywa się impreza nie należy do rzadkości, szczególnie w czasie weekendu. Nie można jednak od nikogo wymagać, aby zaprzestał przyjmować gości, bo przeszkadza to sąsiadom. Zwykle dzieje się tak, że impreza, która przedłuża się do późnych godzin nocnych wraz z towarzyszącym jej hałasem, zaczyna być uciążliwa dla sąsiadów. Trzeba pamiętać, że nie każdy ma ochotę wysłuchiwać odgłosów dobiegających zza ścian.

189,00 złKodeks postępowania w sprawach o wykroczenia Komentarz

Jednorazowe lub uporczywe zakłócanie ciszy nocnej

Wszystko zależy od tego, jak często naszemu sąsiadowi zdarza się zakłócać nasz nocny odpoczynek. Jeżeli sytuacja ta jest jednorazowa wówczas najprostszą metodą jest złożenie wizyty u sąsiada i zwrócenie mu uwagi. Jeżeli to nie pomoże kolejnym krokiem może być zawiadomienie przez nas policji lub straży miejskiej. Policja swoim autorytetem wzbudza nieco większy respekt niż straż miejska, więc ich wizyta powinna zakończyć trwającą imprezę.

Zobacz także: Cisza nocna

Uciążliwy sąsiad

Jeżeli jednak sąsiad zachowuje się głośno przez dłuższy czas, wówczas sytuacja może być bardziej skomplikowana. Na samym początku najlepiej zwrócić uwagę sąsiadowi, bo być może hałasujący sąsiad nie zdaje sobie sprawy, że może zakłócać czyjś spokój. Wystarczy, że od niedawna wynajmuje mieszkanie w bloku i nie jest świadomy, jak dotkliwe dla sąsiadów jest jego zachowanie. Jeżeli to nie skutkuje wówczas najlepiej wystosować odpowiednie pismo do zarządcy nieruchomości, aby ten zainteresował się problemem. Najlepiej jeżeli w oficjalny sposób upomni zbyt głośnego lokatora. Jeżeli nadal naszemu sąsiadowi nie braknie uporu w przeszkadzaniu, wówczas możemy sięgnąć po pomoc policji lub straży miejskiej. Przedstawiciele obu służb zawsze sporządzają notatkę, która może stać się istotnym dowodem w sprawie.

Problematyczna podstawa prawna

Kwestią wartą uwagi jest to, że przepisy nie definiują ciszy nocnej wprost jako wykroczenia z kodeksu wykroczeń. Cisza nocna to definicja zwyczajowa. Nie zmienia to faktu, że na podstawie kodeksu wykroczeń uciążliwi lokatorzy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Godziny w jakich obowiązuje cisza nocna zazwyczaj będą wskazane w regulaminie spółdzielni, który również obowiązuje wszystkich lokatorów.

Aktualizacja: 11.06.2013

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umieszczenie ogłoszenie nie wyłącza odpowiedzialności za zakłócanie ciszy nocnej.
Umieszczenie ogłoszenie nie wyłącza odpowiedzialności za zakłócanie ciszy nocnej.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-06-13 07:03 Zgłoś

Firma sprzątająca "Remondis" w Opolu ma w dxxxx  regulacje prawne w spawie zachowania ciszy nocnej. Kilka razy w tygodniu dwa zamochody z kogutami na dachu z jazgotem przypominającym nalot helikopterów na Wietnam  w godzinach 2-3 w nocy uskutecznia sprzatanie wokół Ratusza. Opróżniane są  kosze z butelek - łomot niszamowity warczy zamiatarka, wszystko to odbywa się pod oknami mieszkańców kamieniczek. Szefowa tej firmy to jakaś święta krowa bo żadne interwencje, prośby skargi są bezskuteczne. Mamy udokumentowane te fakty, zdjęcia jest też monitoring na ratuszu ! Mamy zamiar wystąpić z pozwem zbiorowym w tej sprawie.

avatar

2014-06-10 12:18 Zgłoś

A co powiecie na to! Zakład uboju kurcząt a wokół blokowiska... pracują od 2 wnocy i niedopilnowują spuszczania pary więc jak sam zawur się otwiera(7 razy w ciągu nocy) jest okropny huk!! już nie wiem co robić! po nocach spać nie można bo się człowiek dusi z zamkniętym oknem a jak się je otworzy to Cie budzą i śmierdzi okropnie!! jak to możliwe że takie coś jest dopuszczane? tiry gazują i również robią hałas!! już nie mogę wytrzymać... najchetniej sprzedałabym mieszkanie!!

avatar

2014-05-11 00:06 Zgłoś

a co powiecie na to ... wracacie sobie z małego melanżyku od kumpla i spotykacie innych znajomych po drodze do domu oczywiście ...ledwo sie przywitacie z nimi a tu zza winkla juz mundurki wyskakują i po 200 zł nam proponóją,na dodatek straszą,ze jak nie przyjmiemy to na dołku sobie to przemyślimy pheeeee... a niech straszą ale w święta ??? morze byli żli ze my sie bawimy a oni musza za***rdalać jakimś cinkuaczento nieważne fiatem bądzrazie powiem jedno .........świat spada na psy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Popracuj nad pisownią, tyle Ci powiem. To spotykanie znajomych, źle na Ciebie wpływa, będziesz się mocno męczył w życiu.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

PATENTOWY.COM

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem Infor.pl »