REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakłócanie spokoju dziennego

Zakłócanie spokoju dziennego. /fot. Fotolia
Zakłócanie spokoju dziennego. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakłócanie spokoju dziennego jest równie dużym problemem jak zakłócanie ciszy nocnej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zakłócanie spokoju dziennego ma charakter rażący i uporczywy, potrafi znacznie utrudnić życie sąsiadów. Istnieją w polskim ustawodawstwie przepisy prawne, które pozwalają skutecznie walczyć z tego typu sytuacjami.

Zakłócanie spokoju dziennego to wykroczenie

Zakłócanie spokoju w ciągu dnia zostało uregulowane w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie ze wspomnianym w zdaniu poprzednim artykułem kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

REKLAMA

POLECAMY: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej 

Osoba, która dopuszcza się takiego wykroczenia pod wpływem alkoholu, czy też narkotyków lub działanie ma charakter chuligański także może zostać skazana na karę aresztu, ograniczenia wolności, grzywny.

Zgodnie z art. 18 i kolejnymi Kodeksu wykroczeń:

REKLAMA

Podczas odbywania kary ograniczenia wolności nie można zmieniać miejsca stałego pobytu, trzeba wykonywać pracę nieodpłatną na cele społeczne. Ponadto należy udzielać informacji dotyczących przebiegu kary. Grzywna z kolei może wynosić od 20 zł do 5000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początku warto podjąć próbę polubownego załatwienia sprawy z dokuczliwym sąsiadem, jeśli to nie przyniesie pożądanych efektów, wówczas należy zadzwonić na policję. Trzeba brać pod uwagę to, że spokój dzienny jest równie ważny jak spokój nocny. Wiele osób nie ma ochoty słuchać bardzo głośnej muzyki, natrętnie szczekającego psa, czy też gry na różnych instrumentach po powrocie z pracy. Hałaśliwy sąsiad może skutecznie zakłócić spokój starszych ludzi, jak również znacznie utrudnić naukę lub odrabianie lekcji.

Zobacz również: Zakłócanie ciszy nocnej

O zakłócaniu spokoju w prawie cywilnym

REKLAMA

Zakłócanie spokoju dziennego uregulowane jest także w przepisach prawa cywilnego. Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych

Powyższy przepis określił granice korzystania ze swojego prawa własności w ramach zasad współżycia społecznego, czyli w ramach zasad uczciwości, przyzwoitości i poprawności w stosunkach sąsiedzkich. W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. (sygn. akt III CZ 55/13) wskazał, że istota art. 144 k.c. polega na tym, że nakłada on na właściciela nieruchomości ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości, tak aby sposób wykonywania prawa własności nie oddziaływał ponad przewidzianą w nim miarę na nieruchomości sąsiednie. Stanowi on źródło obowiązku właściciela nieruchomości powstrzymania się od takiego wykonywania swego prawa, które byłoby sprzeczne z treścią tego przepisu.

W omawianym art. 144 k.c. zawarto zakaz immisji. Chodzi tu zarówno o immisje bezpośrednie, jak i pośrednie. Immisje pośrednie mogą przybrać formę materialnych lub niematerialnych. Immisje niematerialne mogą pośrednio w sposób negatywny wpływać na dobra osobiste właścicieli zajmujących sąsiednie nieruchomości. Immisje niematerialne charakteryzują się tym, że wpływają na sferę psychiczną oraz uczuciową właściciela nieruchomości. Immisje pośrednie to nic innego, jak hałas, dym, gaz, ciecz, czy też wilgoć.

Poszkodowanemu właścicielowi nieruchomości sąsiedniej przysługuje ochrona na podstawie art. 144 w zw. z art. 222 § 2 k.c. Zgodnie z art. 222 § 2 k.c. właścicielowi przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem oraz o zaniechanie naruszeń. Roszczenie skierowane powinno być przeciwko każdemu, kto naruszy własność w inny sposób niż przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą.

Jeżeli dokuczliwy sąsiad przez swoje niewłaściwe zachowanie uczyni korzystanie z innych lokali uciążliwym, a zachowanie to ma charakter rażący oraz uporczywy, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Co istotne osobie, która straci lokal w taki właśnie sposób nie będzie przysługiwało prawo do lokalu zamiennego (art. 16 Ustawy o własności lokali).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Stan
    2021-06-28 21:06:53
    Jesteśmy osobami na emeryturze ,kupiliśmy dom aby mieć spokój, ale niestety tak nie jest ,mieszkamy w zabudowie bliźniaczej 10 lat ,wkoło nas mieszkają młodzi ludzie mający dzieci, które nie zachowują się jak należy ,hałasy ,krzyki piski ,kopanie piłki nieraz przez cały dzień ,odbijanie piłki pod oknami ,jesteśmy zmuszeni zamykać się w domu oraz nie można mieć otwartych okien, dla nas to jest gehenna ,zwracanie uwagi nie przynosi skutku ,bo sąsiedzi twierdzą ,że to są tylko dzieci. A ponadto myślimy , że to co robią jest na złość.
    18
    pokażodpowiedzi (2)
  • Sub
    2021-12-05 11:10:49
    A ja mam problem Z sąsiedztwem ale 2 piretra wyżej. Parę lat temu wprowadziła się parka wiesniaków. Jaszcze przed wprowadzeniem zrobili 6 miesięczny remont. Po tym remoncie ich podłoga działa jak membrana bębna że niesie nawet najmniejszy hałas 2 poziomy niżej z takim natężeniem że jak by to było bezpośrednio nad nami. Żeby to byli normalni ludzie to można by się dogadać. Od samego początku szli na ostrza ze starymi lokatorami. Naprodukowali w między czasie 500+ i wtedy dopiero zaczęło się piekło jak te abominacje Kaczyńskiego zaczynają buszować. Sprawa oparła się o spółdzielnię a następnie o policję. W końcu się wyprowadzili, zostawiając mieszkanie na wynajem. Problem polega na tym że nowi najemcy którzy się niedawno wprowadzili to taka sama patologia z 3x500+ jak ci co się wyprowadzili i nawet nie próbują nic zrobić z podłoga która doprowadza do obłędu połowę pionu. Czyli cała procedura zaczyna się od początku.
    12
    pokażodpowiedzi (2)
  • Kiwi
    2022-06-10 13:11:13
    mieszkam w bloku przylegającym do terenu przedszkola. To co wyprawiają dzieci za płotem, a właściwie na co pozwalają wychowawcy przekracza jakiekolwiek pojęcie. Dzieci wypuszczone na dwór drą się niemiłosiernie od 9 rano do 14 z przerwą na jedzenie i drzemkę. Do dyspozycji mają zabawki w postaci dużych plastikowych bębnów w które z wielkim upodobaniem walą ile tylko mają sił. Co jakiś czas (dziś np) organizują festyny puszczając głośną muzykę przy której "bawią się" z bachorami. Dziś zaczęło się po 8 rano i nawet zamknięcie okien nie wiele pomogło. Do tego niedawno administracja na polecenie władz przedszkola usunęła piękny bluszcz z płotu oddzielającego mój ogródek od przedszkola. Musieli wejść na mój teren żeby to zrobić... oczywiście bez mojej wiedzy i zgody. Teraz nie tylko słyszę, ale też widzę zgraję tych małych potworków. Podłażą pod samą siatkę, a nawet próbują się na nią wspinać. Spółdzielnia i administracja mają nas mieszkańców za nic. Liczą się tylko pieniądze. To przedszkole prywatne więc za dzierżawę spółdzielnia trzepie niezłą kasę. My z tego nic nie mamy, czynsze wysokie, osiedle zaniedbane, budynki nigdy nie remontowane (rok budowy 1949). Tylko płacić i siedzieć cicho. Może się wydawać, że przesadzam, bo dzieci muszą hałasować. Mieszkałam wcześniej na innym osiedlu też obok przedszkola. Owszem, tam też dzieci biegały po terenie radośnie popiskując i się śmiejąc. Tu jest wrzask, żeby nie nazwać tego dosadniej, hałas bębnów i innych zabawek i do tego okazjonalnie głośna muzyka... bo rodzice płacą więc tym bachorom wolno wszystko. Nie wiem co mogę z tym zrobić, na spółdzielnię liczyć nie można bo nie jest przychylna mieszkańcom, policja... wiadomo, byle nic nie robić. Poszłabym chętnie do sądu ale nie wiem jak się do tego zabrać
    9
    pokażodpowiedzi (1)
  • Ola
    2022-10-18 13:48:35
    Mam bardzo rozrywkowych sąsiadów. Mieszkamy na siedlu domków jednorodzinnych już kilkadziesiąt lat i niugdy nie było takiego problemu. Od kiedy nasze młode sąsiadki, nastolatki urządzają imprezki domowe - bardzo głośna muzyka na całe osiedle, bluzgi (słownictwo okropne), wrzaski, krzyki, latem dochodzą kąpiele w basenie (bardzo głośne długo w nocy) nie można normalnie odpocząć we wlasnym domu. Czasami mam wrażenie, że jesteśmy terroryzowani przez tych ludzi. Nic nie pomogło zwrócenie uwagi. Jedocześnie nie szukam kłótni z tymi sąsiadami, bo znamy się od wielu lat, zwłaszcza ze starszym państwem, którzy tam tez mieszkają. Mam wrażenie, że wnuki mieszkające z nimi ich zwyczajnie terroryzują. To lato było okropne. Nie wiem czy dam radę w spokoju przetrwać następne, zwlaszcza, że również mam starszych rodziców w domu? Co robić?
    0
  • Nina
    2023-07-20 19:58:32
    W naszej rzeczywistości nie respektuje się prawa do wypoczynku i spokoju w nocy, a co dopiero w dzień. Ludzie starsi, samotni i nierzadko chorzy zostawieni są samym sobie, bez możliwości uzyskania pomocy - nawet Najwyższy się od nich odwraca, pozwalając na gehennę. Coraz częściej zastanawiam się nad przerwaniem tego nędznego, nikomu już niepotrzebnego żywota, doprowadzana do ostateczności kolejną detonacją z góry (trzęsący się sufit, fatalna akustyka, używanie podłogi jako boiska sportowego, nocne "człapanie"), w niemocy, bo "to dziecko", a ja schorowany odpad. Prośby z mojej strony odniosły przeciwny skutek i nasilenie swawoli. Żadnego życia towarzyskiego, bo nie wiadomo, kiedy dziecię będzie w akcji. Dobra wola w postaci zakupienia grubego dywanu odrzucona. Czy to kraj dla starych ludzi???
    0
  • Mam
    2023-07-07 17:35:38
    A co w sytuacji jeżeli spokój w ciagu dnia i nocy zakłócają karetki z sąsiedniego szpitala? Wyjeżdżając i przyjeżdżając z/ do tego szpitala WYJĄ, potwornie wyją czym uporczywie zakłócają spokój w ciagu dnia oraz ciszę nocna. Mam tu na myśli, sytuacje, w której karetka opuszczająca szpital w niedziele o 5 rano włącza sygnał po to żeby przejechać przez puste skrzyżowanie, bądź w ciagu dnia kiedy karetka celowo jedzie przeciwległym pasem ruchu, sygnałem dając sobie pierwszeństwo przejazdu po czym na końcu ulicy, po ominięciu korka, wyłącza sygnał. Bądź kiedy karetka krąży sobie wokół ronda (obok szpitala) bez sygnałów, zatrzymuje się na środku ronda tym samym blokując płynność ruchu, a w reakcji na obtrąbienie jej przez kierowców włącza sygnał po czym odjeżdża z miejsca. Rażące nadużywanie przywilejów i zakłócanie spokoju mieszkańców.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]

Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

REKLAMA

Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

"Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

REKLAMA

Badania okresowe. Kto za nie zapłaci, gdy pracownik wykonał je w innej placówce niż ta, do której został skierowany?

Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?

Od kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność. Co podrożeje? [tabela]

Od 1 kwietnia 2024 roku żywność znów będzie objęta 5% VAT. Za jakie produkty żywnościowe zapłacimy teraz więcej? Oto tabela z tymi produktami żywnościowymi.

REKLAMA