REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mandat zapłacimy kartą płatniczą

Marta Piórkowska
Mandat będziemy mogli zapłacić także w formie bezgotówkowej.
Mandat będziemy mogli zapłacić także w formie bezgotówkowej.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dąży do uproszczenia i przyśpieszenia postępowania mandatowego. W tym celu przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający wprowadzenie możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą. Oznacza to, że otrzymawszy mandat za naruszenie przepisów drogowych, należność będziemy mogli uiścić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: gotówkowy, kredytowany i zaoczny. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są mandaty kredytowane lub zaoczne, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, co często wiąże się z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył ma zastosowanie jedynie do cudzoziemców. Warunkiem jaki musi być spełniony, aby możliwe było uregulowanie mandatu gotówkowego, jest posiadanie przez osobę ukaraną polskiej waluty.

REKLAMA

Mandat zapłacimy od razu po jego nałożeniu

Zgodnie z założeniami ministerstwa zarówno obywatele polscy jak i cudzoziemcy będą mogli uiścić wszelkie należności za pomocą karty płatniczej, które przyjmą zaopatrzeni w czytniki kart policjanci. Dopuszczenie takiej formy płatności będzie dogodne szczególnie dla cudzoziemców, którzy nie posiadają polskiej waluty. Obowiązujące przepisy prowadzą do sytuacji, w której policja nakładając mandat na taką osobę, musi dowieźć ją do najbliższego bankomatu. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku kierowców samochodów ciężarowych ze względu na niewystarczającą liczbę miejsc, w których pojazdy te można bezpiecznie pozostawić.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Ministerstwo zauważa, że obywatele niejednokrotnie wyrażają chęć opłacenia grzywny bezpośrednio po ukaraniu za naruszenie przepisów, dlatego powinni mieć możliwość wyboru, czy przyjąć mandat kredytowany i opłacić go na dotychczasowych zasadach, czy też opłacić go na miejscu za pomocą karty płatniczej. Proponowane zmiany zakładają, że koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy poniesie ukarany, o czym funkcjonariusz będzie zobowiązany go poinformować. Przyjęcie proponowanej regulacji ma nie tylko zaoszczędzić czas kierowców, ale również w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie ściągalności mandatów karnych.

Wydłużenie terminów na przeprowadzenie postępowania mandatowego

Projekt założeń ministerstwa przewiduje także wydłużenie terminów, w których dopuszczalne jest przeprowadzenie postępowania mandatowego. Obowiązujące terminy uzależnione są od sposobu ujawnienia wykroczenia. Termin dla sprawcy schwytanego na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia wynosi 14 dni, natomiast dla osób których naruszenia zarejestrowały urządzenia pomiarowe lub kontrolne 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Prawo jazdy

W praktyce termin na przeprowadzenie postępowania mandatowego w przypadku wykroczeń ujawnionych przez fotoradary okazuje się zbyt krótki, w efekcie czego policja zmuszona jest kierować sprawy do sądów. Wiąże się to przede wszystkim z potrzebą przeprowadzenia przez funkcjonariuszy czynności zmierzających np. do ustalenia właściciela bądź użytkownika pojazdu. Ministerstwo proponuje zatem, aby dla naruszeń ujawnionych pod nieobecność sprawcy lub zarejestrowanych przez urządzenia pomiarowe termin do nałożenia mandatu został wydłużony z 30 do 60 dni. Takie rozwiązanie ma być wygodne zarówno dla policji jak i sprawców wykroczeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA