REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnica między przerwą a odroczeniem rozprawy

Instytucja odroczenia rozprawy jest wyjątkiem od zasady zarządzania w niej przerw.
Instytucja odroczenia rozprawy jest wyjątkiem od zasady zarządzania w niej przerw.

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu wykroczeniowym (tak jak w procedurze karnej) ustawodawca rozróżnił dwie (choć podobne do siebie) sytuacje procesowe, w których sprawa toczy się dalej w innym terminie sądowym – zarządzenie przerwy w rozprawie oraz odroczenie rozprawy. Obie instytucje stanowią wyjątek od zasady ciągłości i szybkości rozprawy. Należy wskazać, że zasadą jest zarządzanie przez sąd przerwy w rozprawie, natomiast w przypadkach wskazanych w ustawie rozprawa jest odraczana.

Charakterystyka przerwy

Zgodnie z treścią przepisów sąd może zarządzić przerwę w rozprawie z trzech powodów: dla doprowadzenia obwinionego, dla wypoczynku lub z innej ważnej przyczyny. Ostatnia z wskazanych przesłanek stanowi katalog otwarty i uwzględnia takie sytuacje jak opóźnienie w rozpoznawaniu spraw na wokandzie, chwilowe problemy zdrowotne którejś ze stron.

REKLAMA

Standardowo każdorazowa przerwa w rozprawie nie może przekraczać 21 dni (za wyjątkiem postępowania przyśpieszonego, gdzie termin ten wynosi 3 dni pod rygorem zmiany trybu postępowania na zwyczajny). W toku postępowania dopuszczalne jest zarządzenie kilku przerw.

Zarządzając przerwę sąd oznacza czas i miejsce dalszego ciągu rozprawy, a osoby obecne na rozprawie poucza się o obowiązku stawiennictwa bez wezwania oraz o konsekwencjach nieusprawiedliwionego niestawiennictwa.

Zobacz: Kiedy sprawca nie jest odpowiedzialny za swój czyn?

Charakterystyka odroczenia rozprawy

REKLAMA

Instytucja odroczenia rozprawy jest wyjątkiem od zasady zarządzania w niej przerw. Odroczenie rozprawy następuje w 2 sytuacjach: gdy zarządzenie przerwy nie byłoby wystarczające (przykładowo wskutek zajętych terminów sądowych, lub konieczności oczekiwania dłuższego na jakąś czynność np. opinię biegłego) oraz gdy ustawa tak stanowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowymi sytuacjami gdy przepisy ustawy nakazują odroczenie rozprawy jest przepis art. 69 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia w zw. z art. 353 Kodeks postępowania karnego, który nakazuje odroczyć rozprawę jeśli doręczeniem zawiadomienia obrońcy lub obwinionego nie minie 7 dni (a strona wniesie o odroczenie rozprawy). Drugim przykładem jest konieczność obligatoryjnego odroczenia rozprawy w sytuacji, w której obwinionemu nie zostało doręczone wezwanie na rozprawę (art. 71 § 2 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Skutki prowadzenia rozprawy odroczonej oraz rozprawy po przerwie

W przypadku obu opisywanych instytucji zachodzi taka sytuacja, że w wskazanym przez sąd terminie rozprawa jest po prostu podejmowana i toczy się dalej. Warto podkreślić, iż nawet zmiana składu sędziowskiego obligatoryjnie nie wpływa na konieczność prowadzenia sprawy od początku (sąd może jednak taką decyzję jednak podjąć po wysłuchaniu stron). Dla porównania należy dodać, iż przyjęte rozwiązanie jest diametralnie odmienne od rozwiązania przyjętego w postępowaniu karnym, gdzie niezależnie od woli stron – zmiana w składzie orzekającym powoduje konieczność prowadzenia postępowania od początku.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA