REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2018 r. nowe zasady zwrotów kosztów dla świadka w postępowaniu o wykroczenia

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Od 1 stycznia 2018 r. nowe zasady zwrotów kosztów dla świadka w postępowaniu o wykroczenia./ fot. Fotolia
Od 1 stycznia 2018 r. nowe zasady zwrotów kosztów dla świadka w postępowaniu o wykroczenia./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 29 sierpnia 2017 r. Rada Ministrów na posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Nowe przepisy zakładają zwrot świadkom kosztów udziału w czynnościach wyjaśniających, w sprawach o wykroczenia.

Zmiany w Kodeksie zagwarantują świadkom zwrot kosztów udziału w czynnościach wyjaśniających, w postępowaniach o wykroczenia prowadzonych przez straż miejską lub gminną. Świadkowie mogą ubiegać się o zwrot sumy wydanej na dojazd na przesłuchanie, koszt noclegu albo o zwrot utraconego dochodu z powodu stawienia się na wezwanie straży miejskiej lub gminnej.

REKLAMA

W art.118 § 1 znajdziemy informacje, że wszelkie wydatki w toku postępowania w sprawach o wykroczenia wykłada tymczasowo Skarb Państwa. Wyjątek stanowią tu koszty ustanowienia obrońcy i pełnomocnika, które są pokrywane przez stronę, która go ustanowiła.

REKLAMA

Mimo wszystko pojawia się wątpliwość co do tego, kto konkretnie powinien tymczasowo zwrócić świadkowi koszty udziału w czynnościach wyjaśniających w postępowaniach wykroczeniowych prowadzonych przez straż miejską (gminną). Na chwilę obecną trudno powiedzieć czy koszty te powinien zwracać Skarb Państwa czy straż miejska (gminna).

Straż miejska (gminna) jest jednostką organizacyjną gminy, która posiada osobowość prawną, więc jej budżet jest odrębny od budżetu Skarbu Państwa. W związku z tym pojawia się pytanie czy istnieje podstawa prawna do nałożenia na gminę obowiązku tymczasowego zwrotu kosztów.

Zobacz: Odpowiedzialność za wykroczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak będzie?

Wskazane wyżej wątpliwości prowadzą do tego, że prawo świadka (biegłego, tłumacza itd.) do zwrotu kosztów za udział w czynnościach wyjaśniających, nie jest realizowane. Projekt nowelizacji w sposób jednoznaczny rozwiązuje opisany problem.

Projektodawca proponuje, żeby w przypadkach gdy czynności wyjaśniające w postępowaniu wykroczeniowym będzie prowadzić straż miejska lub gminna, to zwrot kosztów tymczasowo nastąpi z budżetu gminy. Natomiast w sytuacji gdy czynności wyjaśniające będą prowadzone przez Policję lub inną służbę państwową, zwrot kosztów pochodzić będzie z budżetu państwa.

Kiedy zapłaci skazany?

Jak już zostało wspomniane koszty związane z czynnościami wyjaśniającymi tymczasowo ponosić będzie budżet państwa lub gmina. Po zakończeniu postępowania przez sąd środki te wrócą odpowiednio do Skarbu Państwa lub gminy. Wtedy wspomnianymi kosztami obciążona zostanie osoba, która została skazana za popełnienie wykroczenia. Koszty te będą miały charakter zryczałtowany. Nie obejmą one jednak:

  • należności biegłych lub instytucji wyznaczonych do wydawania opinii;
  • nieopłaconej przez strony pomocy prawnej udzielonej z urzędu przez adwokatów lub radców prawnych.

Wysokość zryczałtowanych wydatków określić ma Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.

Koszty postępowania poniesie Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego w wypadku gdy postepowanie zostanie umorzone lub oskarżony zostanie uniewinniony.

Zażalenie w przedmiocie kosztów

Na postanowienie organu prowadzącego czynności wyjaśniające w przedmiocie kosztów można wnieść zażalenie. W przypadku gdy czynności będzie prowadzić straż miejska (gminna) wnosić się je będzie do prokuratora. Jeżeli czynności wyjaśniające będą prowadzone przez prokuratora – do prokuratora nadrzędnego.

Jeżeli zażalenie nie zostanie uwzględnione, kieruje się je do właściwego sądu celem rozpatrzenia sprawy.

Planuje się, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713 z późn. zm.)

Projekt z dnia 9 sierpnia 2017 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz niektórych innych ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    REKLAMA

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    Podwyżka dla nauczycieli WF-u dorabiających po godzinach i w weekendy

    Dodatkową pracę oferuje minister sportu i prowadzony przez niego program "Aktywna szkoła". Program promuje udostępnianie sportowych obiektów szkolnych po godzinach pracy szkoły. 

    REKLAMA

    Szykują się spore zmiany w leczeniu. Resort zdrowia zakasał rękawy

    W środę do konsultacjach publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Dotyczy on leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Ministerstwo Zdrowia ma zamiar wprowadzić także modyfikacje w obszarze gwarantowanych usług stomatologicznych. Projekt zmian zakłada rozszerzenie listy gwarantowanych usług, między innymi o realizację co najmniej dwóch wizyt adaptacyjnych w trzecim roku życia dla dzieci, które doświadczają lęku dentystycznego.

    Kiedy 13 emerytura 2024 KRUS? Ile będzie wynosić?

    13 emerytura z KRUS wypłacana będzie w kwietniu, w terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Trzynastka z KRUS wynosi 1 780,96 zł brutto.

    REKLAMA