| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

Jakie zmiany przyniesie ustawa o kierujących pojazdami?

Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach wzrosła do 140 km/h. To jednak nie jedyne zmiany, jakie przygotowują nam rządzący. Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne zmiany i nowości w przepisach o ruchu drogowym. Jakie?

Choć ustawa o kierujących pojazdami obejmie zarówno kierowców, jak i ośrodki ich szkolenia, warto w tym miejscu przedstawić sytuację młodego kierowcy po zmianach, jakie przyniesie ustawa o kierujących pojazdami. 

Młodzi kierowcy zostaną poddani szczególnemu nadzorowi w okresie 2 latach od uzyskania prawa jazdy (tzw. okres próbny). Szczególny nadzór będzie przejawiał się po pierwsze, w konieczności umieszczenia na szybie nalepkę z zielonym klonowym liściem (przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego). Ponadto, między 4 a 8 miesiącem młody kierowca będzie obwiązany odbyć szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zagrożeń w ruchu drogowym.

Zobacz również: Komunikacja

Okres próbny wiązał się będzie również z koniecznością zastosowania się do nieco innych, niż powszechnie obowiązujące, przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej prędkości na drogach. Młody kierowca na obszarze zabudowanym nie pojedzie szybciej niż 50 km/5 (nawet jeśli znaki bądź przepisy mówią inaczej), poza obszarem zabudowanym – 80 km/h, a na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej – 100 km/h.

Popełnienie przez młodego kierowcę 2 wykroczeń w ruchu drogowym, będzie wiązało się z przedłużeniem okresu próbnego na kolejne 2 lata. Trzecie wykroczenie będzie równoznaczne z utratą prawa jazdy.

Zmiany w prawie drogowym wprowadzają kilka nowych rozwiązań:

1. doświadczeni kierowcy po przekroczeniu granicy 24 punktów karnych będą kierowani na kurs reedukacyjny, a nie jak dotychczas na ponowny egzamin;

2. prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez 5 lat (po 15 latach trzeba będzie oczywiście wymienić dokument, a nie ubiegać się o nowy);

Zobacz również: Jakie będą zasady jazdy quadem?

3. podniesiono granicę minimalnego wieku uprawniającego do uzyskania prawa jazdy kategorii A z 18 do 24 lat (z tymże wcześniejsze uzyskanie kategorii A2 umożliwi ubieganie się o prawo jazdy kategorii A wcześniej niż mając 24 lata);

4. wprowadzona zostanie kategoria AM (zamiast karty motorowerowej); będzie ona uprawniać do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych, a minimalny wiek ubiegania się takie prawo jazdy będzie wynosić 14 lat).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK