| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kara za niewskazanie kierującego pojazdem

Kara za niewskazanie kierującego pojazdem

Otrzymując zdjęcie z fotoradaru, właściciel pojazdu zobowiązany jest wskazać kim był kierowca. Tylko, jeżeli właściciel rzeczywiście nie wie, kto prowadził pojazd, może uchronić się przed odpowiedzialnością za wykroczenie.

Obowiązek wskazania sprawcy wykroczenia

Zgodnie z treścią ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd został użyty wbrew woli i wiedzy właściciela pojazdu przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec (np. kradzież).

W przypadku, gdy otrzymamy zdjęcie z fotoradaru jesteśmy zobowiązani potwierdzić, kto jest kierowcą pojazdu (czy jest to właściciel pojazdu czy inna osoba). Warto przy tym pamiętać, że celowe wprowadzenie funkcjonariuszy w błąd może zakończyć się dla nas mandatem. Art. 96 kodeksu wykroczeń stanowi bowiem, że kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie podlega karze grzywny.

59.00 złPrzewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Przed nowelizacją (do końca 2010 roku) kara wymierzana była na podstawie przepisu z art. 97 kodeksu wykroczeń, tj. wykraczanie przeciwko innym, nieuwzględnionym w kodeksie, przepisom ustawy Prawo o ruchu drogowym) bądź art. 65 k.w., czyli umyślnego wprowadzenia w błąd organu państwowego.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Kiedy zdjęcie fotoradaru nie będzie podstawą mandatu?

Oczywiście, nie w każdej sytuacji jesteśmy zobowiązani wskazać osobę znajdującą się na zdjęciu z fotoradaru i, w konsekwencji, zapłacić mandat. Zdjęcie z fotoradaru nie może stanowić podstawy mandatu, jeżeli:

1)    nie widać na nim wyraźnie sprawy wykroczenia drogowego, a właściciel pojazdu nie jest w stanie wskazać kierowcy;

2)    fotoradar nie miał legalizacji;

3)    na zdjęciu uwidocznione są dwa auta jadące obok siebie;

4)    od czasu popełnienia wykroczenia minął rok, a postępowanie nie zostało wszczęte.

Zobacz: Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy

Fotoradar będzie widoczny z daleka

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, który określa zasady lokalizacji i sposobu oznakowania fotoradarów. Przewiduje on, obudowy fotoradarów mają zostać pokryte żółtą folią odblaskową, w celu zapewnienia odpowiedniej widoczności. 

Co więcej, fotoradary będą mogły być instalowane:

1.    w obszarze zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 1000 m od innego fotoradaru;

2.    poza obszarem zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 5000 m od innego fotoradaru.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ21
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem Infor.pl »