| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kolce w oponach – kiedy dozwolone u rowerzysty?

Kolce w oponach – kiedy dozwolone u rowerzysty?

Rowerzyści mogą w czasie zimy jeździć na oponach wyposażonych w małe kolce. Jakie jeszcze uprawnienia ma rowerzysta podczas trudnych warunków pogodowych?

Opona z kolcami

Rowerzyści podczas jazdy w warunkach zimowych mogą wyposażyć swoje rowery w opony z kolcami. Kolce są elementami antypoślizgowymi. Dzięki nim rowerzysta poruszający się po oblodzonej i zaśnieżonej drodze ma dużo lepszą przyczepność, przez co poprawia się jego bezpieczeństwo i komfort jazdy. Używanie opon z kolcami jest uzależnione od warunków pogodowych. Jazda z kolcami po suchej jezdni nie jest dopuszczalna, jak również zmniejsza się komfort jazdy.

Jazda po chodniku

Jazda rowerzysty po chodniku zasadniczo jest zabroniona przez prawo, jednak w wyjątkowych sytuacjach rowerzysta może jechać po chodniku. Jazda rowerzysty po chodniku jest możliwa, w przypadku, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty. Oznacza to, że z chodnika można skorzystać, gdy pada śnieg, ulewny deszcz lub na jezdni jest gołoledź. Również wiejący silny wiatr upoważnia rowerzystę do jazdy chodnikiem.

Możliwość wjechania na chodnik w takich warunkach pogodowych jest możliwy ze względu na zwiększone niebezpieczeństwo potrącenia rowerzysty przez samochody. Śliska jezdnia, oblodzenie czy wiatry stanowią zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Rowerzyści niemający ochrony w postaci karoserii są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

Zobacz: Mandat za jazdę lewym pasem

Rowerzysta będący na chodniku musi pamiętać, że znajduje się tam tylko wyjątkowo. Wiąże się z tym fakt każdorazowego pierwszeństwa pieszego przed rowerzystą.

Rowerzysta, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na chodniku, może zostać ukarany mandatem w wysokości 50 zł.

W normalnych warunkach pogodowych rowerzysta nie może poruszać się po chodniku. Możliwa jest jednak jazda po chodniku w przypadku osób, które wybrały się na przejażdżkę z dzieckiem poniżej 10 roku życia. Rodzic lub opiekun takiego dziecka porusza się wraz z nim chodnikiem i oboje są traktowani jako piesi.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »