| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kiedy policjant odstąpi od wymierzenia mandatu?

Kiedy policjant odstąpi od wymierzenia mandatu?

Policjant nie zawsze jest zmuszony do ukarania kierowcy mandatem karnym. Może poprzestać jedynie na pouczeniu.

Czy policjant może odstąpić od wymierzenia kary?

Kodeks wykroczeń nie wskazuje wprost sytuacji, w których policjant może zrezygnować z nałożenia mandatu karnego. W praktyce istnieje jednak wiele przesłanek mogących wpłynąć na wymiar kary nałożonej przez policjanta.

Jeżeli policjant przyłapie nas na niewielkim przekroczeniu prędkości jest duża szansa, że odstąpi od nałożenia kary. Duży wpływ na to ma rodzaj popełnionego przez nas wykroczenia oraz jego okoliczności. Jeśli nie jesteśmy zatrudnieni lub posiadamy status studenta, warto o tym wspomnieć. Jeżeli możemy pochwalić się aktualnym brakiem jakichkolwiek punktów karnych, wówczas policjant może przychylniej rozpatrzyć naszą prośbę.

Kodeks wykroczeń na podstawie którego policjant wymierza karę uwzględnia możliwość stosowania przez policjantów środków oddziaływania wychowawczego. Oznacza to, że niemal w każdym przypadku policjant, jeśli uzna to za stosowne może zrezygnować z ukarania mandatem karnym.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Pouczenie zamiast mandatu

Art. 41 Kodeksu wykroczeń wskazuje, że w stosunku do sprawcy czynu, można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.

Pouczenie polega na wytłumaczeniu osobie , która dopuściła się czynu zabronionego co do okoliczności jego popełnienia, a także o tym, iż dany czyn stanowi wykroczenie drogowe. Policjant poucza, że popełnione zachowanie jest objęte kodeksem wykroczeń i przysługuje za nie określona kara. Ocena stanu faktycznego co do popełnienia czynu zależy tylko od policjanta. Jeżeli dysponujemy jakimikolwiek argumentami mogącymi złagodzić naszą winę, możemy je spróbować wykorzystać. Tak naprawdę, możemy jedynie liczyć na łaskawość policjanta, który przyłapał nas na popełnieniu wykroczenia drogowego. 

Zastosowanie przez policjanta jednego z środków oddziaływania wychowawczego automatycznie pozbawia go późniejszego wystąpienia z wnioskiem o ukaranie.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Szymczak-Kamińska

Aplikantka adwokacka w kancelarii Raczkowski Paruch. Studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła z wynikiem celującym. Absolwentka Szkoły Prawa Brytyjskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowanie prawem pracy rozwijała już w trakcie studiów, m.in. poprzez udział w Klinice Prawa Uniwersytetu Warszawskiego w Sekcji Prawa Pracy oraz praktyki w Zespole Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK